Mustafa Erdebil’in Hollanda Kuran Bayramındaki Duyguları

İUR MÜTEVELLİ HETEİ ÜYESİ MUSTAFA ERDEBİL BEY’İN KUR’AN BAYRAMI VE İUR’NİN GELDİĞİ NOKTA HAKKINDAKİ DUYGULARI

1997 yılında Hollanda Rotterdam’da bir İslam Üniversitesi kuruldu. 2001 yılında Rektörü sayın Prof. Dr. Ahmet Akgündüz oldu. İkinci yılında hasbelkader Sayın Akgündüz hoca ile yollarımız kesişti. Daha önce kitaplarını okumuş olduğumdan çok kolay kaynaştık.mustafa.erdebil

Kısa zamanda bu Üniversitenin Avrupa’da Avrupalıların benimseyebileceği ve İslam’ı anlamaları için güvenli bir merkez kabul edeceği bir yer olacağını hissettim. Kuruluşu çok sevdim.

Bundan sonra ailemin imkânlarına göre ağabeyim ve yeğenim ile bu müesseseye yardımcı olanlar arasında olduk. 25.03.2014 günü Rotterdam’a gittim.

Üniversitemiz inşa olarak ciddi bir yenileme geçirmiş, yenilenmiş. Son iki yıl içinde Hollanda YÖK’ünden istihsal ettiği denklik ve bunun neticesi öğrencilerine kabul edilmiş bir diploma vermenin avantajı ile öğrenci sayısını ve kalitesini artırmış.  Diğer taraftan çok değerli ve fedakâr öğretim üyelerinin çeşitli çalışmaları ile Rotterdam’da temayüz etmeye devam etmiştir.

Bu gelişimin sebebi; Hollandaca Kur’an Mealinin yazımı ve baskısı tamamlanan orijinal Kuran’-ı Kerim’in tanıtımı ve dağıtımı toplantısı oldu. 27.03.2014 günü 2 saatlik bir tören icra edildi. İşte bu merasim beni çok ulvi düşüncelere sevk etti. Şöyle ki; Biz ailece Arnavutluk-Tepelene ’de bir cami ve kuran kursu ile öğrenci yurdu yaptık. Memleketimiz Denizli-Buldan’da kız ve erkek öğrenci yurtları yapılmasına katkıda bulunduk. Sağlık hizmetlerinde İstanbul’da değişik hizmetlerimiz oldu. Fakat bugün buradaki çalışmalarımızın semeresini gördüğümde ve Hollanda’nın Hristiyan halkına İslam’ı sevdirmedeki başarılarını dinlediğimde çok ayrı bir haz aldım. Daha önce geldiklerimde böyle toplantılara şahit olmuştum. Ancak bugün çok özel bir atmosfer oluştu.

Müslüman olmuş bir yerli Profesör bizim üniversitemizde ders veriyordu. Konferans salonu olan “Erdebil Zaal” da ki merasimde Prof. Dr. Jan Peters Bey IUR’nin murakıp üyeliğinde görev almış ve muaddeliyle denklik müzakerelerinde kendi hükümetine karşı bizi savunmuş ve kabul ettirmiş. Bugün bu zat da methiye dolu bir konuşma ile adeta savunmasına devam etti. Prof. Dr. Karel Steenbrink Bey bir İslam uzmanı imiş. ( Hz. Muhammed’e rahmet okudu). Doğru İslam’ın anlatılması ve öğretilmesinde IUR’nin önemini vurguladı. Prof. Dr. Anton Wessels hakeza öyle… Dünya üzerindeki kötü İslam bilincinin burada nasıl tashih edildiğini anlattı. T.C.’nin buradaki Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Ünver hocamız Avrupa gibi bir Hristiyan diyarında Türkiye’nin ulaştığı bu güzel noktayı vurguladı.

Burada siyasi kariyerini hala koruyan, 1982-1994 yıllarının başbakanı Sayın Ruud Lubbers toplantımıza şeref vererek Hollanda siyasal dünyasının bizlere, üniversitemize ve bugün Hollanda halkının okumasına sunduğumuz kuran-ı Kerime ne kadar değer verdiğini gösterdi. Bu tür aktivitelerin gizli bile yapılabileceği düşünülemezdi Haçlı seferlerine bahane edilen İslam’ın kutsal kitabı işte böyle bir davet ile itibar kazanmıştı.

Diğer taraftan T.C’nin katı laik devlet anlaşışı revize edilmiş, böyle toplantılarda görünmekten imtina eden bir devlet yetkilisi, T.C. Dış İşleri Bakanlığı Rotterdam Başkonsolosu Sayın Togan Oral beyefendi bu güzel günü teyit edercesine güzel bir konuşma yapmıştır.

İşte bugün bu hisler ile dopdolu oldum. Her şeye nispet edercesine baskın çıkan mutluluğum bundandır. Hamdolsun ki Rabbim bana Islamitische Universiteit Rotterdam IUR in kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde hizmetkâr olmamı nasip etmiş.

Bu yazım ile II. Cumhuriyet projesi arasında kurduğum illiyedi düşünenlere açıklamak istedim. I. Cumhuriyet’te bu mevkilerdeki bir devlet görevlisinin bu içerikteki bir toplantıya iştiraki hayal bile edilemezdi. Şimdi I. Ve II. Cumhuriyet ayrımı yapmamın ve II. Cumhuriyete duyduğum iştiyakın nedenlerini daha iyi izah edebildim mi acaba?

Prof. Dr. Ahmed Akgündüz

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: