Mustafa Sungur Abi Mevlidi Yapıldı

Merhum Mustafa Sungur Ağabeyin vefatının ikinci yılında Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen mevlid programına yoğun bir katılım oldu.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin talebelerinden Hüsnü Bayram, Mehmet Fırıncı ve Abdullah Yeğin ağabeylerin katıldığı programa Türkiye’nin bir çok ilinden ve yurt dışında da gelenler oldu.

Üsküdar Karacaahmet Şakirin camiinde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mevlid okundu, Risale-i Nur’dan “Konuşan Yalnız Hakikattır” dersi yapıldı ve dualar edildi. Öğle namazının kılınmasının ardından sona eren program caminin yanındaki külliyede devam etti.

MUSTAFA SUNGUR KİMDİR?

Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin “Hayatım hayatınla devam edecek” dediği iki kişiden biriydi Mustafa Sungur. Her nefesi Nur’a adanmış bereketli ömrü, Üstadının nice hayallerinin bir bir gerçekleştiğini gördü, berzah alemindeki Üstadına nice müjdeler gönderdi buralardan. Nitekim “Sungur, sen göreceksin,” demişti Üstadı ona. “Bu hizmetin meyvesini sen göreceksin, kabrime gelip bana anlatacaksın.”
Mustafa Sungur Eflani’de dünyaya geldi. Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsünü bitirdikten sonra, öğretmenliğe başladığı yıllarda Risale-i Nur’u tanıdı. 1947’deBediüzzaman Hazretlerini Emirdağ’da ziyaret etti. Ondan sonrası, bütünüyle Üstadın ve Risale-i Nur’un sevdasına boyanmış bir hayattan ibaretti.Üstadının peşi sıra Afyon hapsine girebilmek için aylarca uğraştı. Emeline muvaffak olduğunda, çiçeği burnunda bir öğretmendi, yeni evliydi ve beşikte iki çocuğu vardı. Afyon’dan sonra, 1953’te Samsun’da da hapis yattı. 1954’ten itibaren, Zübeyir Gündüzalp, Ceylan Çalışkan, Tahiri Mutlu, Bayram Yüksel ve Hüsnü Bayram ile birlikte, sürekli olarak Bediüzzaman Hazretlerinin yanında kaldı.Bu arada defalarca yargılandı, hapislere girip çıktı. Üstadın vefatından sonra ise, Anadolu’da ve dünyada, özellikle Rusya ve Türk cumhuriyetlerinde iman meş’alesini burçtan burca taşıdı, yüz binlerce kişinin Nurlarla tanışmasına ve ebedi hayatlarının kurtulmasına vesile olan hizmetlere öncülük ederek, Üstadının “Hayatım hayatınla devam edecek” sözünü hayatıyla tasdik etti.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: