Mütesanid Cemaat

Mütesanid cemaat

Tesanüd zor iş. Öyle zor ki, beceremiyoruz. Ama cemaatin birlik beraberliğini bozmak, çok kolay. Bir tenkit, bir gıybet; asılsız bir iftira yetiyor. Hatta fazla bile geliyor.
Peki, tesanüdü kim mi bozuyor?

1- Zındıka komitesi.

2- Kendini beğenmiş ukala takımı. Biz diyemeyen benciller.

3- Mükemmeliyetçiler. İyiliği bir gram fazla olana kanaat edemeyen, hep daha iyiyi hayal edenler. Hayalperestler.

4- Zamanı iyi okuyamayanlar. Halep’te altı arşın atlayanlar. Biz filandan böyle gördük, diyenler. Halep orda ise arşın burada! Hadi, atla; yok.

5- İhtiraslı şöhretperestler. Vesaire. Kısacası ihlâsı muhafaza edemeyenler.

Peki; tesanüdü kim mi sağlayacak? Hakikî Nurcular sağlayacak. Kitaba göre hizmet edenler sağlayacak. Hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmeyenler ve bunu yaparken de kırıp dökmeyenler. Kardeşlerine kötü söz söylemeyenler. Gıybet silâhına tenezzül etmeyenler, sağlayacak.

Zor olacak, hem de çok zor. Fakat olacak. Kolay olanı herkes yapıyor zaten. Yıkmak çok kolay. Hayatını hizmet-i Nuriyeye feda edenler var ya, Allah onlara yardım etsin; inşallah onlar tesanüdü sağlayacaklar. Sözde değil, özde feda edenler. Kaş yaparken yakıştıranlar, yani göz çıkarmayanlar o zoru başaracaklar inşallah. Allah tevfikini refik eylesin.

Bir de baktığımızda şunu görüyoruz; Bozguncular hep şahsı öne çıkarıyorlar. Şahs-ı manevînin teşekkül etmesini engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Anlaşılan o ki, birilerinin peşine takılanlardan pek endişe etmiyorlar. Bölüp parçalamak işlerine geliyor, ama Üstadımızın dediği gibi; “Risale-i Nur Şakirtleri, hıllet ve uhuvvet ve fenafilihvan mesleğinde gittiklerinden, inşallah bu tecrübeli ve münafıkâne planı da akim bırakacaklar.”

Şimdi ey ehl-i hamiyet!

Geliniz Allah’ın inayetiyle teşekkülettirilenşahs-ımanevîye tabi olupsahipçıkalım. Meşrepfarklılığınatahammülediphaliskardeşlerimizikucaklayalım…..

Sabahattin BOYACI

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: