Mutlu Olmak Mı Ciddi Olamazsın

‘Cinn ü insin en parlak saadeti ve en tatlı nimeti, o marifetullah içindeki muhabbetullahtır. Mektubat ( 222 )

Evet, muhabbetullah diğer bir ifadeyle Allah sevgisi mutlu olmanın en kısa yolu ama nasıl? Muhabbetullah bunu kalplerde hissetmek, bununla yaşamak, bu sevgiyi gerçek manada elde etmek mutluluğun ve nimetteki lezzetin en üst sınırıdır. Peki, en parlak saadet en tatlı nimet muhabbetullah ise biz onu niye elde edemiyoruz. Biz Allah’ı seviyoruz diyeceksiniz birçoğunuz peki seviyorsak neden en parlak saadeti yaşayamıyoruz demek ki zahiren seviyor gibi gözüksek de maalesef gerçek manada sevmiyoruz ve bunu hissedemiyoruz.

Yok mu gerçek muhabbetullahı, Allah sevgisini elde etmenin bir yolu tabi ki var hem de çok basit ilk olarak Allah’a onun varlığına birliğine inanmak, yaradılışın en yüksek gayesi imanı elde etmek e tamam da biz Allah’a iman ettik lakin tanıyabildik mi onu tanımak öyle bir tanımak ki onu tanıyarak insanlar arasında en âli mertebeye ulaşmak, onu tanıyan zindan da olsa bahtiyardır cümlesine masadak olmaktır. Nasıl ki bir insanı tanımakla ona olan safi, ivazsız muhabbet artar.

Aynen öyle de Allah’ı tanımakla ona olan muhabbet artacak hakiki muhabbetullahı inşallah elde edeceğiz. Maalesef ki dünya değişiyor asır değişiyor, zaman başkalaşıyor. İnsanlık gelişen teknolojiyle birlikte artık, bizlere en büyük nimet olan hayat nimetini veren bununla birlikte kâinatı nimetlerle donatan Rabbine, terbiye edicisine uzaklaşıyor onu tanımak ya da tanımaya çalışmak bir yana onu hatırlayacak vakit bulamıyor. Hâl böyle olunca kalbe Allah sevgisini yerleştirmek zor oluyor. Bu da insanlığın en parlak saadeti yaşama fırsatını teperek bunu elde etmenin zorlaşmasına sebep oluyor. Huzursuzluk, mutsuzluk en başta muhabbetullah eksikliğinden kaynaklanıyor.

O zaman tam bir imandan sonra onu tanımak onu tanıdıkça hakiki bir muhabbetullahı elde etmek, işte kardeşlerim en parlak saadet ve en tatlı nimet olan Muhabbetullahı elde etmek bu yoldan geçiyor vesselam…

Muhammed Muaz Deniz

www.NurNet.org

3 tane yorum yapılmış

  1. ali dedi ki:

    güzel bir tahlil olmuş

  2. Ibrahim Cicek dedi ki:

    Allah razı olsun güzel calisma..

  3. Murteza dedi ki:

    Masallah çok güzel

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: