Öldükten Sonra Dirileceğimize İnanmak

        Evet yaşamak diri olmak Allahın  sıfatlarından biridir. Bu sıfat, bu mübarek sıfat her yerde tecelli etmiştir, her şeyi canlandırmıştır. Cansız gördüğümüz şeyleri  de bizim faydalanmamız için o vaziyete getiren tabiat değil Allah’tır kardeşlerim. Kainatta var olan her şeyi ölü görünen atomlardaki elektronlardan yaratıcı olan Allah yaratmıştır. Bu günkü tabirle onlara “Enerji” deniliyor.

        O hayat, elle tutulmaz gözle görülmez ama inkȃr da edilmez bir varlıktır.

        O Allah hayatı yarattıği gibi, “Yumit” sıfatının tecellisi ile ölümü de O yaratmıştır. Söyleyin: Ölüm olmasa idi seksen yaşında olan adam üç yüz sene yaşasa idi onun halını nasıl bulmuş olacağız. Yani o da manevi varlıklardandır. Münkirler ölü dirilmez demlerine inanmayın, çünkü ölen insan hayatının hesabını vermesi için muhakkak bir gün canlanıp dirilecektir.

        Nasıl ki: Rızkı veren Allah, cansız topraktan sayısız,çok çeşit nimetleri yaratıp onlarla bizleri besliyor. Hayrette kalıyoruz değil mi? Onlar topraktan nasıl olur demeden normal karşılıyoruz? Olur kardeşim hatta akıllı insan için çok mühim bir mes’ledir tarlaya hayvanların pisliklerini gübreleri atıyorur Allah onları dezenfekte edip, onlardan o toprak enerji-kuvvet alıp bizlere daha verimli ve bereketli olarak yiyecekler meydana çıkiyor. Sonra o rızkı o topraktan yediğimiz zaman,  o yiyeceklerden iğrenmek şöyle dursun gayet normal görüyoruz.

        Evet otu inek koparır yer onudan aldığı enerjiden bize süt yapar.  Sütün 5 kilosunu yavrusu olan buzağıya 15- 20 kilosunu de bize verir. Ot ve saman  yiyip süt yaptıklarından kalan artıklar pislik oluyor, onu toprağa atıp onlardan tekrar yem yeşil ot olup diriliyor, yanı hal değiştiriyor.

        Kardeşler saydığım bunlar bize anlatıyor ve diyor ki unutmayın sizde öldükten sonra dirileceksiniz. ve yaşadığınız hayatınızdan firade firade cevap vereceksiniz. Aman yapıp ne yapıp bizi aldatmak için tatlı görünen, ama Allah tarafında mahlukatın şereflileri olduğumuz biz insanlara onları yasaklamıştır bizim için helal olan şeyler bize yetiyor ve artıyor bile. Aksi halde, yani  Allah göstermesin! Haramlara dalarsak  bizlere çok pahalıya mal olacağını unutmayalım.

        Evet Kardeşler Allahın kanunlarına uyarsak hem cehennem ateşinde yanmaktan kurtuluruz, hem de sonsuz bir zamanda cennetlerde mutlu yaşamaya bize o sebep olacaktır.

        Bizler daha önce ölüp ölüp halden hale değişip diriliyorduk. Allahın kanunlarına “Muti” olanlar için çok faydalı olan asıl diriliş öldükten sonra olacaktır. Dünyada öleceğiz buradan kabir  kapısına geçip,sonsa ahirete gitmek için dirileceğiz.

        Çok faydalı organlarımız bize gösteriyor ki: İnsan ebede namzettir. Göz beyin, kalb gibi paha biçilmez organlarımız 50- 80 sene gibi kısa zaman için bize verilmemiştir. Onlar ebedi bir mutlulukta bize konmak için verilmişlerdir.

       Evet bizleri bir damla pis sudan yaradan, onlardan bütün bu organlarla donatan Allah, hiç şüphe yok ki O Kur’anı Kerimde dediği gibi ikinci dirilişi de gerçekleştirecektir.

        Evet insanda tohumlar çekirdekler ölüp dirildikleri gibi ölecekler. Sonra nefsin, şeytanın ve insan şeytanlarının oyununa gelenlere ahirette ceza, Allahın kanunlarına uyanlar ise mezarda dirilip cennete gitmek için, koşa koşa hayatlarının hesabını vermek için mahşere gidecektir. 

        Gözümüzün bizim için nasıl bir ihtiyaç olduğunu bilen bize kafamıza ikişer tane göz O vermiştir. Gözün ne işe yaradığını O bilir ve O gözlerle nereye bakmamız lazım olduğunu bildiği için bize de kesin emir ile bildirmiş. Allah bizleri rızası dahilinde yaşamayı nasip etsin.

Paylaşan Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: