Pazar Seminerlerinde “Arap Baharı” Konuşuldu

Risale-i Nur Enstitüsü tarafından düzenlenen Pazar Seminerleri’nin ikincisi 23 Ekim Pazar günü 13.00-15.00 saatleri arasında Risale-i Nur Enstitüsü Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi. “Arap Baharı ve İslam Dünyasının Geleceği” konulu seminere konuşmacı olarak Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ensar Nişancı katıldı.

Moderatörlüğünü Köprü Dergisi Editörü Ahmet Dursun’un yaptığı seminer iki bölümde gerçekleşti. İlk bölümde Ensar Nişancı “Arap Baharı” hakkında bilgi ve düşünlerini dinleyicilerle paylaşırken ikinci bölümde ise dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Seminerde ana tema olarak Arap Baharı, Arap Baharı’nın temel prensipleri ve İslam dünyasının geleceği konuları üzerinde duruldu.

“Batı merkez olma gücünü yitirmiştir.”

Doç. Dr. Ensar Nişancı, öncelikle Arap coğrafyasının sosyo-kültürel ve siyasi yapısını ele aldı. Daha sonra Arap Baharı kavramının üzerinde duran Ensar Nişancı,  Arap baharının sosyal, siyasi ve iktisadi dinamiklerini değerlendirdi. Arap Baharı’nın birçok etmenden dolayı meydana geldiğini belirtirken, dış güçlerinde bu olay üzerindeki etkisinden bahsetti. Arap ülkelerinde yaşanan ayaklanmaların sebebini “Batı merkez olma gücünü yitirmiştir. Batının kapasitesi potansiyelinden büyük, doğunun potansiyeli ise kapasitesinden büyük, ayaklanmaların ana sebebi budur.” olarak açıklayan Nişancı, Arap Baharı’nın gerçekleşmesinin sebebini ise “Arap Baharı, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) gerçekleşmediği / gerçekleşemediği için hayat bulmuştur.” sözleriyle açıkladı.

“Ortadoğu, bizim için güney. Ortadoğu kime göre doğu, kime göre orta? Meselenin sırrı bu tuhaflıkta gizli!”

Arap Baharı’nın gerçekleştiği Ortadoğu coğrafyasına değinen Nişancı, “Ortadoğu, dünyanın neresine giderseniz gidin aynı isimle anılmaktadır. Hâlbuki söz konusu coğrafya batı merkez alındığında ortada ve doğudadır. Bu bile uluslararası ilişkiler literatüründe batı merkezli bir düşüncenin olduğunu gözler önüne sermektedir. Buna karşı farklı analizler yapabilmek için kendi sözlüğümüzü oluşturma zorunluluğumuz vardır.” dedi.

Türkiye, Arapların ve Afrika’nın sahih Japonya’sıdır.”

Arap baharında, güçsüzler ordusunun güçlü bir ordu kurduğunu belirten Nişancı, krizin büyüğünün aslında Batıda olduğunu, bunu herkesin iyi bilmesi gerektiğini ve aslında çöken rejimin Mübarek rejiminin değil, Batı rejiminin olduğunun üzerinde durdu. Ayrıca, “Batı artık dünyanın merkezi değil, merkez olan önce konuşur. ABD, Mısır hakkında konuşamadı bile. Suriye, Libya, Mısır isyanlarında ilk konuşan, yerini belli eden Türkiye olmuştur.”

Arap Baharı’nda yaşanan olayların devrim niteliğinde olmadığını, bir başkaldırı olarak değerlendirilebileceğini, Arap Baharı’nın bu düzeyden okunması gerektiğini söyleyen Nişancı, Mısır’la Tunus’un bir yol haritasının olmadığını, Türkiye’nin ise bir yol haritasına sahip olduğunu belirtti.

İran için, Suriye mikro Ortadoğu’dur.”

Suriye’deki olayları İran ve Türkiye açısından değerlendiren Nişancı, “İran için, Suriye mikro Ortadoğu’dur. Eğer Suriye’den rejim giderse, en büyük tehlike İran içindir. Türkiye ile İran, Suriye için anlaşabilselerdi sorun çözülmüştü şimdiye kadar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kazanan Türkiye olacaktır, fakat Türkler kazanır mı o belli değil.”

Seminerin ikinci bölümünde katılımcıların soruları yanıtlandı. Katılımcılardan gelen soruların tamamını cevaplayan Nişancı, katılımcılar tarafından uluslararası ilişkiler ve İsrail’le olan ilişkiler hususunda yöneltilen sorulara şu cümlelerle cevap verdi; “Şu anda, uluslararası ilişkilerde özgüveni en yüksek ülke Türkiye’dir. Bunu biz bile nasıl yaptığımızı bilmiyoruz. Özne olmanın bedeli gerilimdir. Dış politikada hürriyet istiyorsak gerilime hazır olmamız gerekir. Türkiye şeffaflaşıyor. Kaybeden kesinlikle İsrail olacak, Türkiye olmayacak. Kısa vadede sorunlar olabilir ancak kazanan Türkiye olacaktır, fakat Türkler kazanır mı o belli değil.”

Soru cevap faslının ardından seminer sona erdi. Bir sonraki Pazar Seminerleri ise 27 Kasım 2011 Pazar günü Risale-i Nur Enstitüsü Seminer Salonu’nda gerçekleştirilecek. Seminerin görüntü kayıtları ve detaylı bilgi için; www.rne.com.tr adresini ziyaret edebilir veya facebook.com/risaleinurenstitusu, twitter.com/RNEnstitusu sayfalarını takip edebilirsiniz.

M. Mustafa ORAK
Medya ve İletişim Koordinatörü

Vefa, Cemal Yener Tosyalı Cad.
No: 61, Süleymaniye, Fatih, İstanbul
Tel    : (0212) 513 11 10 Pbx
Faks: (0212) 520 29 70
GSM: (0507) 958 25 85

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: