Peygamber Sevgisi Stadyuma Sığmadı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kalbin yüceliği alıp götüren kibir ve gururun, her şeyi mübah gören acımasız rekabetin, yaratıcıyı yok sayan sorumsuzluğun, kendisinden başkasını yok sayan bencilliğin insanların kalbinde kara delikler açarak bizi kardeş kılan bütün erdemleri talan ettiğini söyledi. Görmez, bu yüzden kardeşlik, kardeşlik ahlakı ve hukuku dediklerini ifade etti.

‘Kutlu Doğum Haftası’ kapsamında Adana İl Müftülüğü tarafından 5 Ocak Stadyumu’nda organize edilen; ‘Kardeşlik Gecesi’ne Adanalılar yoğun ilgi gösterildi. Etkinlik kapsamında stadyum çevresinde bulunan binaların dış cephesine lazerle ‘Allah’ ve ‘Muhammed’ yazısı yansıtılırken, kapalı tribünün üzerine de ‘Hz. Muhammed (SAV)’ ifadesi yansıtıldı. Stadyumda bütün tribünler dolarken, kimi vatandaşlarsa etkinliği televizyon ekranlarında takip etmeyi tercih etti. İstanbul Süleymaniye Camii İmam-Hatibi Ekrem Nalbant’ın ‘Kur’an-ı Kerim tilaveti’ ile başlayan etkinlik, Adana Müftülüğü İlahi Korosu’nun dinletisiyle devam etti.

Gecede bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 5 Ocak Stadyumu’nda bir araya gelen insanları; ‘Muhammed sevgisinin birleştirdiğini vurguladı. Türk toplumunda peygamber sevdasının çok farklı olduğunu dile getiren Görmez, “Yüreğimizde var olan bu peygamber sevgisini, peygamber davranışına dönüştürmek gerekiyordu. Bu nedenle de Hz. Muhammed’i doğum yıldönümünde, onu anlatma noktasında ‘Kutlu Doğum Haftası önemli bir misyon üstlendi. Bu yıl ki ‘Kutlu Doğum Haftası’, ‘Kardeşlik Haftası’na dönüştü. Zaman ilerledikçe insanlar aynı toprak, aynı maya, hamur ve çamurdan yaratıldığını unuttu, insanlar birbirine üstünlük sağlayıp, birbirini hor görmeye başladı” dedi.

“İNSANLAR KARDEŞ OLDUĞUNU UNUTUYOR”

Bu yıl Kutlu Doğum Haftasında kardeşlik ahlakı ve hukukunu ön palana çıkardıklarını hatırlatan Görmez, “Neden kardeşlik dedik? Çünkü zaman ilerledikçe aynı toprak, maya, hamur ve çamurdan yaratıldığını unutuyor insanlık. Çünkü insanlık birbirine üstünlük sağlamaya devam ediyor. Çünkü insanlar birbirini hor görmeye devam ediyor. Kardeşlik dedik. İnsanlar aynı anne ve babadan aynı Adem ve Havva’nın çocukları olduklarını unutuyorlar. Birbirlerinin ırklarını, renklerini, dillerini aşağı görüyorlar. Halbuki aynı anne ve babanın çocuklarıyız ama insanlar bunu unuttu ve unutmaya yüz tuttuğu için kardeşlik, kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku dedik.” diye konuştu.

İnsanlığın fakirleştiğini ve yüreğinde kara delikler açıldığını belirten Görmez, bu kara deliklerin bizi kardeş kılan bütün erdem ve faziletleri talan ettiğini, kalbin bütün saflığını, arılığını, duruluğunu söküp atarak kardeşlik duygularını yok ettiğini anlattı. Görmez konuşmasına şöyle devam etti: “Bütün yürekleri işgal eden intikam, kalbin yüceliği alıp götüren kibir ve gurur, her şeyi mübah gören acımasız rekabet, yaratıcıyı yok sayan sorumsuzluk, kendisinden başkasını yok sayan bencillik, ahret yokmuş gibi davranan dünyevileşme, şiddet ve hiddeti üstünlük sayan narsizim, bütün bunlar ve daha sayamayacağım bütün kötülükler, insanların kalbinde öyle kara delikler açtı ki, bizi kardeş kılan bütün erdemleri talan ediyor. Bunun için kardeşlik ve kardeşlik ahlakı ve hukuku dedik.”

“EFENDİMİZ GİBİ BAĞIŞLAYICI OLMALIYIZ”

Müslümanların aynı imanın potasında eriten kardeşliği zaman zaman unuttuğuna dikkat çeken Görmez, “Aynı Allah’a aynı peygambere, aynı kitaba iman etmenin bize kazandırdığı kardeşliği zaman zaman ihmal ediyoruz. Sevgili peygamberimizin bizi bir tek insan cesedine benzettiğini unutuyoruz. Bizi bir tek imanın tuğlasına benzetip, biri çekildi mi hepsinin yıkılacağını anlatan sözlerini unutuyoruz. Zaman zaman millet olarak, aynı tarihi, kültürü ve coğrafyayı paylaşan kardeşler olduğumuz, aynı toprak parçasına vatan dediğimizi, aynı sevinç ve üzüntüleri paylaştığımızı unutuyoruz. Aynı cephelerde birbirimizi müdafaa ettiğimizi unutuyoruz. Bugün bize düşen; tercihlerimizi bazı mesuliyet ve aidiyetlerimizi ve bizi asıl kardeş kılan İslam kardeşliğinin önüne geçirmemektir. Birbirimizi affedip, birbirimizi bağışlamayı bilmeliyiz. Öfkeye öfkeyle, nefrete nefretle, kötülüğe kötülükle asla karşılık vermemeliyiz. Tıpkı sevgili peygamberimiz gibi bağışlayıcı olmalıyız.” diye konuştu.

Adana Müftüsü Mehmet Gökce ise programa gelen binlerce insanı Peygamber sevgisinin gecenin bu vaktinde stadyuma getirdiğini belirterek, “Stadyumu dolduramazsak Efendimize mahcup olurum diye düşünüyordum. Allah hepinizden razı olsun Allahın, Efendimizin adının anıldığı bu gecede bizi yalnız bırakmadınız.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in konuşmasının ardından Bosna Hersek’ten gelen Fatih Sultan Mehmet İlahi korusu bir konser verdi. Daha sonra semazen ekibinin gösterisi seyirciler tarafından ayakta alkışlanırken gece havai fişek gösterileriyle son buldu.

(CİHAN)

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: