Risale-i Nur’lar Koruma Altında!

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı, ‘koruma dışı eser’ kapsamında basılamayacak. Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü girişimleriyle başlatılan çalışmalar kapsamında, Risale-i Nurların, ‘koruma dışı eser’ kapsamında basıldığı ve yapılan işlemin hukuksuz olduğu ortaya kondu. Bediüzzaman’ın eserlerinin, koruma dışı eser kapsamında yayınlanabilmesi için, ölüm tarihi üzerinden 70 yıl geçmesi gerekirken, Risale-i nurlar daha önce ‘koruma dışı eser’ olarak bandrol alınarak basılıyordu.

ÖLÜM TARİHİNİ BOŞ BIRAKIYORLARDI

Bir eserin koruma dışı eser olarak basılabilmesi için, eser sahibinin vefatının üzerinden 70 yıl geçmesi gerekiyor. Üstad yaşamını yitireli 54 yıl oldu. Bu nedenle Risale-i Nurlar bu eser kapsamına alınmıyor. Risale-i Nurları koruma dışı eser kapsamında basan yayınevlerinin, eserleri basabilmek için, eser sahibinin ölüm tarihi kısmını boş bıraktığı ortaya çıktı. Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından daha önce dikkate alınmayan bu ayrıntı, 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa’da yaşamını yitiren Bediüzzaman’ın ölümünün 54. yılında, risalelerin basımına bir düzenleme getirilmesi noktasında önem taşıyor.

VARİSLERİ DERNEK KURUYOR

Yayınevlerinin bandrol başvurularına olumlu cevap verilmezken, Risale-i Nurların basımı için bir dernek kurulacağı, basım işlemlerinin üstadın talebeleri, varisleri ve risalede adı geçenler tarafından yürütüleceği öğrenildi. Risaleleri basmak isteyen yayınevleriyle irtibata geçip, telif oranı karşılığında anlaşmaya varacaklar ve eserler basıldıkça telif ücretleri belirlenen bir hesaba yatırılacak

4 tane yorum yapılmış

 1. Muhammed Numan dedi ki:

  Bediüzzamanın Varisleri ve Neşriyat!

  ister kabul edin SADAKATLA ister kabul etmeyin.

  üstadımın varislerinin kurduğu neşriyat Envar, ihlasnur, sözler neşriyatlar olmak üzere 3 tanedir. gerisi korsandır. ve kul hakkını ihlal ederek bu işi yapmaktadır. senelerce bu hal böyle ola geldi.

  GAYE RİSALE-İ NUR İSE KORSANLARA HİÇBİR LÜZUM YOK.

  YOK PARA KAZANMAK ve PAZAR OLARAK GÖRÜLÜYORSA KORSANLARA GEREK VAR!

  • fatih dedi ki:

   Gaye dediğiniz gibi risale-i nur basımı ise üç değil üç yüz yayinevi bassa keşke. Dediğiniz gibi para kazanmak ise sizin dediğiniz gibi üçe indirirdiniz. Bu arada neye ve kime göre varissiniz? Zübeyir abinin yolunu takip eden yeniasya yada nesil gurubu varis degilmidir? Buarada bir nurcu kimseyi haddi olmadan kul hakkı yemekle suclamamali zira kendisi bilmeden o duruma düşebilir. Saygılar. ..

   • Kalem dedi ki:

    Fatih bey, müphem, belirsiz olsa istediğinizi diyebilirsiniz fakat aşağıdaki gibi açık beyanatın aksine hareket etmek doğru bir hareket değildir. Hele sadeleştirme konusu ise tamamen bahsimizin haricinde bir iştir ona hiç girmiyoruz.

 2. Muhammed Numan dedi ki:

  Risale-i Nuru Basma Hakkını Üstad Bediüzzaman Kimseye Verdi mi?

  Vasiyetnamemdir

  Aziz, sıddık kardeşlerim ve vârislerim!

  Ecel gizli olmasından, vasiyetname yazmak sünnettir. Benim metrukâtım ve Risale-i Nur’dan olan benim hususî kitablarım ve güzel cildlenmiş mecmualarım vesair şeylerimin bütününü, Gül ve Nur fabrikalarının heyetine, başta Hüsrev ve Tahirî olarak o heyetten on iki {(*): Kardeşim Abdülmecid, Zübeyr, Mustafa Sungur, Ceylan, Mehmed Kaya, Hüsnü, Bayram, Rüşdü, Abdullah, Ahmed Aytimur, Âtıf, Tillo’lu Said, Mustafa, Mustafa, Seyyid Sâlih.}kahraman kardeşlerime vasiyet ediyorum. Onlara bırakıyorum ki; emr-i hak olan ecelim geldiği zaman, benim arkamda o metrukâtım, benim bedelime o sadık ve mübarek ellerde hizmet-i Nuriye ve imaniyede çalışsın ve istimal edilsin. Emirdağ Lahikası-1 ( 136 )

  Bütün talebelerin fevkinde diyerek değil, benim en yakınımda hizmetimde olup bir derece tam tarz-ı hareketimi bilenler ve yakından görenler içinde, dört-beş adamı mutlak vekil yapıyorum. Ben ölsem veya hayatta şuursuz kalsam, Nurlara karşı hizmetimin tarzını bilerek tam yapabilsinler. Şimdilik Tahirî, Sungur, Ceylan, Hüsnüve bir-iki adam daha mutlak vekilim olarak vasiyet ediyorum.Emirdağ Lahikası-2 ( 233 )

  Bu vasiyetlere istinaden Risale-i Nuru Neşretme hakkı yukarıda ismi geçen zevat-ı muhteremeye aittir. Başkasının basım yapması KUL HAKKIDIR!

  Bu ağabeylerimiz de Envar, İhlasNur ve Sözler Neşriyatları kurmuş olup halen aktif olarak hizmet etmekteler.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: