RUBA Vakfı’ndan Gündem İle İlgili Açıklama

Rumeli Anadolu ve Balkanlar İlim ve Eğitim Vakfı (RUBA VAKFI) Kültür Merkezi Kırklareli Temsilciliği, ulusal medyada birbirini tetikleyen bazı gelişmeler neticesinde, oluşan spekülatif haberlerin ve söylentilerin kendilerini rahatsız ettiğini ifade ederek bir açıklama yaptı.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Talebelerinin Bildirisi” denilerek yapılan açıklamada, “Son zamanlarda cereyan eden ve hepimizi üzen, bazı gelişmeler, siyasi mahiyet taşıyan ve nurun safi hizmet telakkisinden çok uzak düşen bazı hareketlerin Risale-i Nur ile karıştırılmasını ve bu menfi hareketler sebebiyle bu iman hizmetinin töhmet altında kalmasını netice verdiğinden, biz Risale-i Nur Talebeleri’nin ve Ruba Vakfının böyle hareket ve faaliyetlerle hiçbir surette alakamızın bulunmadığını ve bu tür sakat anlayışların asla Risale-i Nur’dan kaynaklanmadığını açıklamak zorunda kalmış bulunuyoruz.

Siyaset yoluyla vatana, millete, İslamiyet’e hizmette elbette ki ihmal edilecek bir mesele değildir.

Ancak herkese eşit şekilde hizmet sunması gereken bir iman cereyanının mahiyeti, siyaset yoluyla hizmetten bütün bütün farklıdır.

Onun içindir ki, cemaat adına siyasi faaliyette bulunmak, siyasi partilerle pazarlıklar içine girmek, devlet içinde kadrolaşmak, iktidara ortak olmaya çalışmak gibi faaliyetlerin tamamı Risale-i Nur’un hizmet ve Kur’an hizmetiyle tam bir tezat teşkil etmektedir. Risale-i Nur talebeleri böyle faaliyette bulunmayı Üstad’larından miras aldıkları kutsi hizmetin kutsiyetini bozmak olarak görürler ve bundan şiddetle kaçınırlar.

Aynı şekilde, milletin reyiyle iş başına gelen meşru iktidarı muhafaza etmek ve memlekette asayişi ihlal etme istidadı taşıyan hareketlerden şiddetle kaçınmak da Risale-i Nur Talebelerinin Üstad’larından ders aldığı en mühim esaslar ve düsturlardır; ancak onlar bunu hiçbir zaman bir menfaate alet etmezler, bir tarafgirlik haline getirmezler.

Ayrıca Kırklareli’nde hizmet veren RUBA VAKFI’NIN (Rumeli Balkanlar ve Anadolu İlim Vakfı) temsilcisi ve mütevellisi olarak yukarıdaki kanaatlere aynen katıldığımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”denildi.

2 tane yorum yapılmış

  1. erdal nelih güler dedi ki:

    Yukarıda okuduğum açıklama çok yerinde cümleler ile yapılmış ve yayınlanmış bir açıklama olarak zamanında yer almış olduğuna inanıyorum.Belirli süreler ile diğer RUBA temsilciliklerinin de benzer mahiyette açıklamaları yer almaya devam ederse daha uygun olur diye düşünüyorum.Mesela belli bir süre sonra başka bir temsilcilik daha sonra yine belli bir süre sonra bir başka temsilcilik de bu mahiyette bir duyuru yayınlarsa maksada çok uygun olur diye düşünüyorum.Nurettin abi,Mehmet hoca ve Zülküfl abiyi iş bu duyuru nedeniyle kutluyor,Alemlerin Rabbinin her daim yanlarında yar ve yardımcıları olmasını naçizane niyaz ediyorum.el fakir pür taksir emgüler

  2. erdem dedi ki:

    Risale-i nur talebesiyim diyen ferd ve cemaatin onun prensiplerine bağlı kalması, hem o ferdin hem o cemaatin
    en önemli görevidir. Bu ferdin ve cemaaatin sağlıklı hizmet etmesi ve maddi ve manevi mesuliyettende kurtarır.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: