Rusya’da Müslümanlara Yönelik ilk Kanal Açıldı

Rusya’da Müslümanlara yönelik yayın yapacak ilk televizyon kanalı “Al-RTV”nin yayın hayatına başladığı bildirildi.

Rus “Bashinform” haber ajansı, Rusya’da ilk defa Müslümanlara yönelik yayın yapacak devlet kanalı olma özelliği taşıyan “Al-RTV” adlı televizyon kanalının, yayın hayatına başladığını duyurdu.

Rusya’nın önde gelen Müslüman kuruluşları tarafından İslami değerleri yayma amacıyla kurulan “Al-RTV” kanalı; Başkurdistan, Tataristan ve Kuzey Kafkasya bölgesindeki 6 cumhuriyette izlenebilecek.

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde yayın hayatına başlayan ve 24 saat yayın yapacak televizyon kanalının genel yayın yönetmenliğini Avrasya Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Akademisi Başkan Yardımcısı Rüstem Arifcanov yapacak.

Arifcanov, Rus haber ajansı RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, “İlk günümüzden itibaren bir kamu televizyonu olarak yayınımıza başladık. Kanal, özel kişi veya kurumların bağışlarının yanı sıra devlet yardımıyla desteklenecek” diye konuştu.

Rusya’nın Müslümanlara yönelik ilk televizyonunun gelecekte Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerde de izlenebilmesi için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Cnnturk

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: