Sabrın Meyvesi

Peygamberimiz (a.s.m.) in hadisi şeriflerinde “Sabır imanın yarısıdır.”  “Sabrı olmayanın imanı da yoktur.” Sabır problemlerin- müşküllerin anahtarıdır” onlar onunla çözülür (Sabrın meyvesi-sağlık) buyurması, insanda sabrın ne kadar büyük ve ehemmiyetli bir haslet olduğunu bu hadisi şerifler bize gösteriyor. Ayni zamanda sabırlı kimselerde bunun meyvesini apaçık görüyoruz.

Örnek mi istersin? Günahlardan korunabilmek, sevapları işleyebilmek, Allah’tan gelen hastalık ve dertlerin ağırlığını taşıyabilmek, ancak imanın mükemmel bir dalı olan sabrı elde etmekle mümkündür. Kötü ahlaklı komşunun kötülüklerine karşı bile, hiç bela yapmadan geçinebilmek sabır lazım. Anne ve babaya itaat etmek için sabır lazım. Eşlerin biri diğerine kızıp yuvayı bozmamak için yine  sabır lazım. Bütün dertlere  dayanabilmek için  sabır lazım.  Bu sabrın en mükemmeli, imanı olgun kimselerde bulunur. Hülâsa insanın, dünya ve ahiretini cennet yapan sabırdır.

Evet! Karşımızda ebedi cennet gibi bizi mutlu edecek bir mekânı kazanmak, burada ki acıların kötü tesirinden kurtulabilmek, burada da rahat ve huzur içinde yaşayabilmek, ancak sahip olmaya gayret edeceğimiz o sağlam iman neticesinde elde edilen sabırla mümkün olur.

Bu kötü zamanda, bu iman cevheri nasıl kazanılır ve nasıl muhafaza edilir sorusuna karşı deriz ki: İnsan, bu zamanda sağlam bir imana sahip olmak için, ancak sağlam delillere dayandırma çarelerini elde ettikten sonra o cevhere sahip olup, kendini kurtarabilir. Evet! “Bu zamanda en büyük bir ihsan-nimet bir vazife, kendi imanını kurtarmak ve başkasının imanına kuvvet verecek bir surette taviz vermeden sabırla çalışmaktır.” İki hayatımızı cennet yapan imanı ve imanın güzel bir meyvesi olan sabır gibi güzel hasletlere sahip olmamız için de iş ile dua etmezi elden bırakmamamız lazım olduğu gibi, Yüce Mevla‘ya gün gece ağız ile de dua edelim. Rahman ve Rahim olan Allah’ımıza yalvaralım. Ancak bize Ondan yardım yetişirse, dünya ve ahiretimizi cennet yaparız İnşaAllah.

Abdulkadir Haktanır

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: