Said Nursi Enstitüsü Bir İftihar Vesilesidir

Ayanoğlu, Münazarat Sempozyumu’nun çok başarılı olduğunu söyledi

Mardin Belediye Başkanı Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu, Artuklu Üniversitesi’nde kurulacak olan “Risale-i Nur ve Said Nursi Ensitüsü”nü desteklediklerini bunun kendileri için “bir iftihar vesilesi” olacağını belirtti.

Başkan Ayanoğlu Münazarat Sempozyumu’nun çok başarılı olduğunu söyledi. Ayanaoğlu, “Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin özgürlük, hürriyet, adalet, eşitlik fikirleri, onun bu mücadeleye başladığı o günden bu ana kadar mücadelesini bu sempozyumda ete kemiğe bürünmüş halini gördük” dedi.

Bediüzzaman’ı “özgürlük savaşçısı” olarak tanımlayan Ayanoğlu, “Risaleleri yazdığı günden itibaren onun kardeşlik duygularını öne çıkarmasıyla ilgili düşünceleri bugün de çok önemli. Bunların nesiller boyunca aktarılması gerekiyor. En önemlisi de Said Nursi Hazretlerinin o özgürlük savaşçısı karakterinin baskın olduğu ve tek başına bu özgürlük mücadelesini devam ettiğini, dik durduğunu hiç bir zaman boyun eğmediğini kendi bedeninden, yaşantısından özgürlüğünü kısıtlamasında rağmen hiç bir zaman bu dik duruşundan taviz vermediğini görüyoruz. Erdemli bir hareket başlatmış” şeklinde konuştu.

RİSALE-İ NUR KUR’AN VE SÜNNETE DAYANIYOR

Risale-i Nurların Kur’an ve sünnete dayandığına dikkat çeken Ayanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt sorunun çözümünde de Bediüzzaman’ın önemli bir etkisi olacak. Onun kardeşlik fikirleri, daha önce de doğu ve güneydoğuda kurulması gereken üniversitlerle ilgili tavsiyeleri yerine geldi. Gerek Artuklu Üniversitesinden yapılan bu sempozyum gerek Van 100. Yıl Üniversitesindeki çalışmalar gerek diğer üniversitelerde yapılmış olan çalışmalar onun gelecekte o ideallerinin gerçekleştiğine ilişkin temel bir ipucuydu bizim için. Bu çalışmaları yapan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Onun öğretisi devam edecek. Bu öğreti zaten Kur’an ve sünnete dayanıyor. Çağın müçtehidi, müceddididir. İnsanların imanının korunması ihya edilmesi noktasındaki çalışmalarıdır. Mehmet Fırıncı abi bize bir şey anlattı. Said Nursi diyordu ki “bir insanın imanı kurtulacaksa ben cehennemde yanmaya hazırım.” Bu müthiş bir erdemli tavırdır. Bunu ihmal etmemek gerektir. Ben önemsiyorum bunu.”

ENSTİTÜ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN

Artuklu Üniversitesi’nde kurulacak olan “Risale-i Nur ve Said Nursi Ensitüsü“nü desteklediklerini de vurgulayan Ayanoğlu, “Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay’ın üniversite bünyesinde kurulacağını söylediği Risale-i Nur ve Said Nursi Ensitüsü’nü destekliyoruz. Allah razı olsun. Böyle bir enstitü kurulursa bizim için bir iftihar vesilesi olur. Gelecek kuşaklara onun mirasının paylaşılması ve onun düşüncelerinin yayılması noktasında isabetli bir çalışma olur. Biz de yanındayız destekliyoruz” dedi.

Risale Haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: