Said Nursi’nin Vasiyeti Şanlıurfa’da Gerçek Oluyor

Bediüzzaman Said-i Nursi’nin en büyük hayallerinden biri Medresetü’z-Zehra Üniversitesi’nin kurulması yönündeydi. Üstad’ın bu hayali Şanlıurfa’da gerçekleşiyor.

Dönemin Van Valisi Hasan Tahsin Bey, Said-i Nursi’nin vasiyetini yerine getirmek için çok emek harcamasına rağmen Van’da Ekim 1913 temelleri atılan Medresetü’z-Zehra Üniversitesi, Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması nedeniyle tamamlanamıyor. Aradan geçen 100 yılı aşkın bir süre sonra Bediüzzaman Said-i Nursi’nin ‘Medresetü’z-Zehra Üniversitesi’ hayali önümüzdeki aylarda Şanlıurfa’da gerçek oluyor.

Said-i Nursi’nin Van’da Medresetü’z-Zehra Üniversitesi hayalinin olduğunu, Şanlıurfa’daki Üstad’ın talebeleriyle görüştükten sonra burada da böyle bir fikrin ortaya çıktığını dile getiren AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Medresetü’z-Zehra Üniversitesi’nin Şanlıurfa’da kurulmasının doğru olacağının altını çizdi.

“ÜNİVERSİTE URFA’NIN TARİHİYLE BÜTÜNLÜK KAZANACAK”

Van’da da buna benzer bir üniversitenin kurulabileceğini belirten Bakan Çelik, Medresetü’z-Zehra Üniversitesi’nin Şanlıurfa’nın tarihiyle bir bütünlük sağlayacağını söyledi.

“ÜSTAD’IN VASİYETİNİN YERİNE GETİRECEĞİZ”

Faruk Çelik, üniversitenin kurulması için bir yer tahsisiyle ilgili olarak talep oldu, hükümetin bir bakanı ve Şanlıurfa’nın bir vekili olarak Said Nursi’nin talebeleriyle beraber bir çalışma başlattık. 130 dönümlük bir arazinin tahsisi gerçekleşirse burada maddi ve manevi ilimlerin içinde barındığı bir üniversiteyi de hem Şanlıurfa’ya hem de Türkiye’ye kazandırmış olacağız. Böylece Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin de vasiyeti yerine getirilmiş olacak. Böyle bir üniversitenin inşa edilmesi aslında hem dünyaya hem Türkiye’ye hem de bölgeye önemli mesajı da beraberinde getirecektir, açıklamasında bulundu.

BADILLI: ÜSTADIMIZIN NİYETLERİ HAYAT BULACAK

Konuyla ilgili olarak haber7.com’a açıklamada bulunan Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden ve Şanlıurfa’da yaşayan Abdülkadir Badıllı, vakıf çalışmalarını bitirdiklerini söyledi. Üniversitenin kurulmasıyla Üstadımızın niyet ve muradları hayat bulacak, yönünde açıklamada bulunan Badıllı, üniversitenin Van’da olması gerekiyor ancak biz üniversiteyi Van’dan önce inşa edeceğiz, dedi.

Üstad Said Nursi’nin “hem Arabistan hem Türkistan hem de Kürdistan’ın merkezinde olduğu için eğitim dili 3 dil ile olması lazım. Arapça vacip, Türkçe lazım, Kürtçe caiz” sözünü hatırlatan Badıllı, üniversitede din ilmi ile fen ilminin iç içe yoğurularak ders verileceğine de vurgu yaptı.

BİR HAYAL GERÇEK OLUYOR

Üstad’ın bu üniversitenin kurulması için büyük bir çaba sarf ettiğini belirten Badıllı, Said-i Nursi hazretlerinin hayalinin Şanlıurfa’da gerçekleşeceğini söyledi.

Ömer Süt/Ökkeş Koska

Haber7

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: