Sanatlı eser sanatkarını gösterir

Aklı başında olan herkes, aptalın ve akıllının yaptıkları işleri ve varlıkları görünce, hangisini aptal tabiat yapmıştır diyebiliyor? Kainatta gördüğümüz mükemmel eserlerden hangisi için “bu tabiatın yaptığıdır, tabiatçıların dedikleri doğrudur” diyebiliyoruz.

Tabiat yaptı demek, kendi kendine olmuştur demektir. Meyve gibi yiyeceklerimizi pişiren, bize ışık veren, soğuktan koruyup bizi ısıtan güneş oraya kendi kendine mi çakılmış. Geceleyin hem mum darlık hem de takvimcilik yapan ayı oraya kim çaktı o kendi kendine mi o hali aldı. Güneşi, ayı, galaksileri, yıldızları yaratıp göklere yerleştirenin ustasına inanmayıp, onlara kendi kendine olmuşturlar diyebilecek kadar aşağıya düşenler memleketimizde çoğaldı. Bir Astronom diyor ki denizlerde okyanuslarda olan su miktarının bin katı göklerde var. Allah Allah bu su hangi depolarda duruyor, yoksa bulutlarda mı duruyor. Depodada bulutlarda olsa o suyu onlara kim yüklüyor?

Bu insan rahatlanması için, tek çaresi var. İnsan rahat yaşaması için, bakıp görünce hüküm verecek ki bunlar hiç biri kendi kendine olamaz. Bütün bu varlıkları, ancak Allah C.C yaratmıştır diyecek ve rahatlamak için, görecek ki her şeyi hiçten yoktan yaradan Allaha ve Peygamberini inanıp, ve insanlar hayatlarında hangi işi yapıp hangisini yapmamaları için Peygamberimiz a.s.m. vasıtasıyla 600 sahifelik Kur’anı Kerim isminde bir kitap göndermiş ki yoktan yarattığı insanlar, dünyada da ahirette de rahat etmeleri için. Kur’anı Kerimdeki kanunlara bakıp, nasıl amel edip hangi işi yapmamaları lazım olduğuna göre yaşayanlara ne mutlu. Onların buradaki hayatları da cennet öteki hayatları da cennet olur.

Mademki insanın yeni elbiselerini gürünce, hiç şüphe etmeden o elbiseyi terzi diktiğine hiç şüphe etmeyeceksin. Ayakkabılarını görünce, başka yerden değil ayakkabıcıdan aldığına inanacaksın. Evini da inşaatçılardan başkası yapamaz diyeceksin. Evin sıvasını da herhalde sıvacı sıvamıştır. Evin kapılarını pencerelerini, ancak marangoz yapmıştır. Evin elektriğini elektrikçiden başkası yapmadığına inanırsın. İnsanın elindeki saati gördüğün zaman, saatin sahibini ararken herhalde bu saati marangoz yapmamıştır demeden, saatçiden aldığını bilirsin. Sokakta birinin elinde ekmek şeker sabun görsen, bunları demircide mi aldın demeden, bakkaldan aldığını bilirsin.

İş bu vaziyette iken, akıldan yoksun olan kimselerden başkası diyebilir mi: Bu insan kendi kendine olmuştur ki insanın inceliklerinden bahsetsen istisnasız insanın vücudunda var olan her aza ve cevarihlerinde, hücre ve moleküllerinde akıl almaz harika düzgünlük göreceksin. Allah bu insanın varlığını murad ettiği zaman onun varlığını dişi ve erkeği sebep kılmış.

Bunların sayılarını öğrenmeye göz atalım araştırmışlar Avrupada %50 erkek %50 kız doğuyormuş. Türkiye’de % 49,5 erkek % 50,5 hanım doğuyormuş. Erkek %20-30 hanım % 70-80 yok. Peki bunlar tesadüfen mi böyle oluyorlar. Hayır bunların dengesi Allahın elinde. Bu işler böyle iken akılsız tabiatçılar nasıl diyebiliyorlar her şeyi; aptal, kör, sağır tabiat yapmıştır! Tabiat yaptı, kendi kendine oldu demek.

Siz söyleyin bu işler kendi kendine olabilir mi? Vücudun her hareketi için her emir akıldan geliyor. Bu akıl kendi kendine mi oldu bunun bir ustası yok mu? Gafil insanlar Allahın insana emrettiği ufak tefek ibadetleri yapmamaları için, Allahı inkâr ediyorlar. Zavallılar düşünmüyorlar ki inkâr ile hem sonsuz bir mutluluk yeri olan cennet ellerinden gider, hem de sonsuz azabı; yani ebedi olarak cehennemde yanmayı hak ederler.

Muhterem kardeşlerim! Müslüman şuurlu insandır. Bu itibarla hayatını karartmamak için çok dikkatli olacak. Bir misal vereyim. Türkiye’de afetler durmuyor. Yeni bir tanesi İzmir zelzelesi oldu. 4-5 gün o kadar kalabalık fadakâr memur ve siviller enkaz altında kalanları kurtarmak için gece gün, var güçleri ile çalıştılar. Bunların bu fedakârlıkları bizi çok sevindirdi. 91 saat enkaz altından kurtarılan yavru için herkes sevindi. Şimdi, bu hale iman şuuru ile baktığımız zaman. Buluğ çağına girmeden önce ölenler nerede ölürse ölsün o ebedi mutluluğu yaşamak için cennete gider.

Şimdi bu yavru ölümden kurtuldu annesini babasını çok sevindirdi. Ama o anne baba bu kızı imanlı ve namazlı bir hanım yetiştirmez iseler ölen yavruyu cehenneme bir odun parçası olmasına sebep olurlar. O zaman, enkaz altında ölse idi daha iyi idi. Bunu kaç kişi bilir. Çok üzücüdür halkımız dini bilgilerden çok habersiz.

Şimdi öyle bir devirde yaşıyoruz ki halkımızın %60 tan fazlası materyalist olmuş. Namaz ve diğer ibadetlerden uzak yaşıyorlar. Önümüzde imansızları, müşrikleri cehennem ateşi beklerken, bu kardeşler, buna karşı lakayt kalıp, geçici dünya zevklerinin peşine koşarak kendilerini o zevklere veriyorlar. Kendilerine ben müslümanım deyip evlatlarına kuran okutmak yok namaz kılmalarını teşvik etmek yok. Hanım ve kızlarını namazsız, yarım çıplak, haram erkelerle beraber gezdiriyoruz. Bunlar, gelecekte nasıl azap olacaklarını niye görmüyorlar. Allahım uyandır bu kardeşleri!

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: