Sıcaklar ve Ramazan Orucu

sicaklar.ve.ramazanAyların sultanı olan mübarek Ramazan ayına girmiş olduğumuz bu günlerde –sıcakların da bastırması- bazı insanlarda oruç ibadetine karşı bir tereddüt ve niyet zafiyetine sebep olabilmektedir. Ancak şunu unutmamalıyız ki bir ibadetin zorluğu arttıkça sevap ve makbuliyeti de artar. Aslında gerçek bir Müslüman için hiçbir sebep kişiyi Allah’ın emrini yerine getirmekten alıkoymamalıdır.

İslam dininin vazgeçilmez prensibi olan samimiyet ve gösterişten uzak oluş, en üst seviyede oruç ibadetinde kendini gösterir. Bu yönüyle oruç; bir irade, sorumluluk, sabır ve samimiyet eğitimidir. Evet, Cenab-ı Hak bizim aç ve susuz kalıp zorlanmamızı istemez. Fakat Ramazan ayında bunu istiyorsa demek Rabbimizin bildiği bir şey var. Mesela; Bediüzzaman Hazretleri, “Mektubat” adlı eserinde oruç ile ilgili şu ifadeye yer verir: “Cenab-ı Hak, bizden yetmiş hikmetli bir açlığı ( orucu) istedi.” Demek bilmesek de oruç ibadetinin yetmiş hikmeti ( yani sebep ve faydaları ) vardır.

Oruç ibadetinin faydalarından şöyle birkaç örnek verelim:
1)      Oruç, nefis terbiyesini sağlar.
2)      Fakirin halini anlamamıza vesile olur.
3)      Nimetlerin değeri anlaşılır.
4)      Günahlara karşı manevi bir kalkandır.
5)      Açlığa alıştırır.
6)      İrademizi güçlendirir.
7)      Sabırlı olmamızı sağlar.
8)      Sağlığımıza faydası var. Örneğin; midemizi dinlendirir.
9)      Toplumsal dayanışmayı sağlar.
10)    Oruç, günahlara kefarettir. Yani günahlarımızın affına vesiledir.
11)     Ve bütün bunlardan daha önemlisi olan Rabbimizin rızasını kazandırır.

Bütün bunlar Oruç ibadetinin faydalarından sadece birkaçı…

İşte böyle maddi ve manevi açıdan çok önemli olan oruç ibadeti, basit sebeplerden dolayı ihmal edilmemelidir. Zaten oruç, inanç ve irade işidir. İnancı kuvvetli ve iradesi güçlü olan bir insan, orucunu tutar ve bozmaz. Mesela; bazı çok yaşlılar, ağır hastalar ve çocuklar tutmaları farz olmamasına rağmen imandan gelen bir kuvvet ile ve iradelerine hâkim olarak oruçlarını bozmadan tutabiliyorlar.

Diğer taraftan bazı genç kuvvetli delikanlılar, basit bir sebepten dolayı İslam’ın şartlarından birisi olan oruç gibi önemli bir ibadeti terk edebiliyorlar.

Halbuki oruç tutmak, nefis ile yapılan mücadelede zaferi kazanmak demektir. Orucunu tutabilen bir Müslüman, irade ve sabır kahramanıdır. Rabbimiz, gerçekten oruç tutmak isteyenlerin yardımcısıdır. Bu manevi oruç ayının tüm insanlık dünyası için hayırlara ve güzelliklere vesile olması temennisiyle tüm okurlarımızın mübarek Ramazan aylarını tebrik eder; sevabı bire bin olan bu fırsat ayını değerlendirmelerini temenni ederim. Selam ve dua ile…

İbrahim YARDIM/ İlahiyatçı-Yazar

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: