Siyaset Yapma Ne Demek

Üstadımızın “Zerratı günahkarlardan mürekkep bir hükümet, tamamıyla masum olamaz. Demek nokta-ı nazar, hükümetin hasenatı seyyiatına tereccuhüdür. (onun kötülüğü mü yoksa iyiliği mi fazla) ona göre davranmalı. Yoksa seyyiesiz hükümet muhal i adidir” kaidesince Nur Talebeleri dindar demokratları tercih ederken bu ölçüye göre hareket ederdi.

Bediüzzaman Hz. bu müsbet hareket tarzı ile dindar demokratlara oy ile destek vermeyi tavsiye eder. Ehven- üşşer düsturu ile cüz-i hataları yüzünden ekser sevaplarını ve hayırlı hizmetlerini görmezden gelmenin hatalı bir hareket olacağını ifade eder. Buna rağmen, hizmetin dairesi dışındadırlar !!!

Üstad Adnan Menderese oy verirken elini kaldırıp görün kime veriyoruz. Üstad dördüncü meselede, vaktimizi boş geçirmemek için ikinci dünya savaşını anlatıyor. Çok haklı; Türkiye’dekiler onunla uğraşsalar faydası ne olabilir ki. Zamanımızı boşa harcamamak için onu örnek olarak bize anlatıyor. Üstad siyaset yapmayın derken bize Suriye’deki savaş ile hiç ilgilemeyin demiyor. Biri sana sorsa imansıza mı imanlıya mı oyumu vereyim, sen ona lazım olan cevabı versen onunla siyaset yapmış olursun demiyor, ona lazım olan cevabı vereceksin diyor. Ama Ona cevap verirken vaktini boşa harcamamaya gayret edin diyor.

“Vakit nakittir” Atasözü çok güzel bir söz. İnsanın zamandan başka sermayesi yok ki. Yani yapıp ne yapıp zamanımızı değerlendirmeye gayret edelim. İşimize geç gitmemeye gayret ettiğimiz gibi, başta namazımızı asla geciktirmeyelim. imana ait şüphelerden kendimizi temizlemeye gayret edelim. Bunu ancak kitap okumakla yapabiliriz. Bu gün bu müşkülümüzü hal eden ancak Risale-i Nur eserleridir. bunları okumaya ve anlamaya çok gayretli olalım. Çünkü önümüzde sonu olmayan bir hayat insanı bekliyor Bu sonsuzluk Cennette mutlu hayat ta olabilir, Allah korusun ebedi bir ömürde cehennem ateşinde yanmakta olabilir. Allah bu insana akıl vermiş. Bu akıl sayesinde kazanabilir Allah korusun kaybedebilirde. Abdalların aklı olmadığı için orada onlar azap çekmeyecekler. Burada insan ateşe düşse  5-10 dakika da ölür ama orada ölüm yok.

Allah Kuran-ı Kerimi bu insan makinesine kullanma kılavuzu olarak göndermiş. İnsan vücudunda 97.000 km damar varmış. Bu damarları Allah’tan ma’da, hangi aptal, sağır, kör tabiat yapabilir. Erkek ve hanım kardeşlerim fırsat elimizde iken onu değerlendirelim. Sonraki pişmanlık asla fayda vermez. Bu kadarla bırakıyorum.

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: