‘Sözler’ Artık Tiyatro Sahnesinde!

Bediüzzaman’ın bir eseri ilk kez tiyatro sahnesine taşınıyor. Sözler adlı kitabında anlatılan 5 misal, aynı isimli tiyatro oyunuyla 10 Kasım’da Antares Sanat Merkezi’nde prömiyer yapacak.

Bediüzzaman Said Nursi’nin hayat hikâyesi iki sinema filmine konu olmuştu. Şimdi ise eserlerinden ‘Sözler’ ilk kez tiyatro sahnesine taşınıyor. Sözler kitabında anlatılan misaller, Adem’in nefsi ile (Nefir) hesaplaşması konusuyla işleniyor. Ankara’daki Antares Sanat Evi’nde Genel Sanat Yönetmeni Vural Arısoy’un rol aldığı ‘Sözler’ 10 Kasım’da seyirci ile buluşacak.

Adem’in nefsi Nefir karakteri ile seyircinin karşısına çıkacak Arısoy, oyundan dolayı çok heyecanlı olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar Bediüzzaman’la ilgili, biri animasyon olmak üzere, sadece iki sinema filmi çekildiğini hatırlatan Arısoy, ilk kez tiyatro sahnesine Bediüzzaman’ın bir eserinin aktarıldığını belirtiyor.

İrem Özdemir’in senaryolaştırdığı ve yönettiği ‘Sözler’ le birlikte kendisinin de çocukluk hayalinin gerçekleşmiş olduğunu anlatıyor. 14-15 yaşlarında ilk kez Risale-i Nur’larla tanıştığını aktaran Arısoy, eserleri ilk gördüğünde, “Bunları keşke tiyatro oyunu yapsak.” diye hayal kurduğunu ifade ediyor. “Allah, insana nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.” diyen Arısoy, aradan geçen 20 yıla yakın sürenin sonucunda ‘Sözler’i sahneye taşımayı başarıyor.

Arısoy, Sözler’i sahneye taşıma süreci ile ilgili de şunları paylaşıyor: “Goethe’nin ‘Faust’ isimli eserini sahnelemek üzere hazırlıklar yapıyorduk. O eserde de insanın şeytanla karşılaşması ve hesaplaşması var. Hazırlıklar sürerken, Sözler’i yeniden okumaya başladım. Oradaki meselleri okurken birdenbire ‘bunu sahneye taşımalıyız’ diye şimşek çaktı kafamda. Faust çalışmalarını sonlandırdık. İrem Özdemir de fikre olumlu yaklaştı ve senaryoyu yazmaya başladı. Senaryo tamamlandıktan sonra da gösterim için hazırlıklara başladık. Şimdi de seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanıyoruz.” Arısoy, insanın kendi kendisi ile hesaplaşması gerektiğine inanan herkesin oyundan, ‘Sözler’ eseri ışığında, belirli dersler çıkarabileceğini dile getiriyor.

 Aslıhan Aydın / Zaman

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: