Su İçerken Bunlara Dikkat

Selamun aleyküm

Muhterem ve Aziz Kardeşlerim! Allah’ına ve Peygamberine inanıp Allahın emirlerini yerine getirmeye ciddi gayret eden Mü’min, hayatının bütün işlerinde Rabbini memnun etme istikametinde olması için gayretli olur. Müslümanlık Namaz kılıp oruç tutmaktan ibaret değildir. Hakiki Mü’min karşılaştığı her işini Kur’ani Kerime ve Peygamberimizin a.s.m emirlerine uydurma gayreti içerisinde olacak. Yemek yerken, eve girip çıkarken,  hatta tuvalete girerken hangi dua okunur çıktıktan sonra hangi dua okunacağını ve tuvalete hangi ayakla girilir hangi ayakla çıkılacağını öğrenir ona göre yaşar. Hayatımız için lazım olan işlerimizi yapmak hakkımızdır, ama Peygamberimiz a.s.min yaptığı gibi yaparsak Sünneti seniyeyi yerine getirmiş olduğumuz için,  sevap kazanmış oluruz.

Evet, hayatımızı devam etmek için Allah c.c. bizim faydamız için yarattığı suyu içmek hakkımızdır ama Peygamberimiz a.s.min içtiği gibi içersek sevap kazanırız. Bakın Sünnete uymak için su içmekte 7 usul vardır Allah Zilzal süresinin yedi ve sekizinci ayetlerde: “ Her kim zerre kadar bir hayır işlerse onu görecek. Her kim zerre kadar bir şer işlerse onu da görecek.”

1-   Su içmeye besmele ile başlanır.

2-   Suyu sağ elle içmemiz lazım.

3-   Suyu içerken suya üflememek icap eder.

4-   Kapalı kapta su içilmez içeceğimiz suyu görmen icap eder.

5-   Su ayakta değil oturarak içilir.

6-   Su içerken başımız açık ise elimizle başımızı örteceğiz

7-    Suyu içip karnımız doyunca Allaha şükredip Elhamdülillah dememiz lazım. Bütün bunları Peygamberimiz a.s.m tatbik ettiği işlerdir.

Evet, madem ki Kur’anda kuru yaş her şey mevcuttur. Her işimiz için, emir ve yasak mevcuttur. Kur’ani Kerimde: “Eğer bilmezseniz bilenleri sorun” ayeti mevcuttur. Hatta iki ayetle, Allah bize Bilmediğimiz mühim işlerimiz için: “Bilenlerle meşveret etmemizi” emrediyor.

Ben fakir, bildiklerimi kardeşlerim ile paylaşırken kafamdan değil dinimizin emirlerine uymakta gayret ederim. Çünkü bu 77 sene ömrümü hocalarla Dindar Profesörlerle ve kitapla geçirdim. Allahıma ne kadar şükretsem azdır, işte 54 senedi Risale-i Nur eserlerinden istifade etmeye çalışıyorum.

Abdulkadir Haktanır

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: