Uzmanlar: Ayakta Su İçmek Zararlı

su cocukUzmanlar, ayakta su içmenin insanlara tıbben zarar verebileceğini belirterek, “İnsanların mideleri pozisyonlarına göre farklılık gösterir. Yani ayakta ve oturur vaziyetteki midenin pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insanlar eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Bu da midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen oluk bulunur.

Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek onikiparmak bağırsağına geçer. Yani şöyle diyecek olursak insanların ayakta su içmeleri sonucunda suyu içerler ve hiçbir yere etkisi olmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer. Su insanlar için önemlidir. Bu sıvıyı ayakta içtiklerinde vücuttaki su mide de birikmez ve vücuda hiçbir faydası olmaz.

Eğer insanlar sıvıyı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera dahil, bir çok insan hastalıklarından korunmuş olur. İnsanlar rastgele yerde sıvıları alıp ayakta içerseler bazı hastalıklara ve tehlikeye daha fazla maruz kalırlar.” dedi.

Suyu oturarak içmek Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in de bir sünneti. Efendimiz suyun oturularak içilmesini asırlar öncesinde ümmetine tavsiye etmişti.

Samanyolu Haber

2 tane yorum yapılmış

  1. Emanet Özer dedi ki:

    Efendimiz ASV “Rabbim beni en güzel edeple edeplendirdi.” , buyuruyor. Sünneti seniyye de insan icin en güzel edebi ögrenme yoludur.

  2. selçuk dedi ki:

    Böyle bir hadisi şerifi anlatırken adı sanı belli olmayan uzmanlara göre lafı çok inandırıcı değil. Bu uzman kim, bu araştırmayı nerede yapmış ve yayınlamış?. Lütfen kaynağı belli olmayan uzman veya tıbbi bilgileri yayınlamayın. Hadislerin sahih olması, raviye dayanması yani senedenin ne olduğu ne kadar önemli ise tıbbi kaynaklar da önemlidir. Her haberi yaynlamak zorunda değilsiniz.Selamlar

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: