Uzunküprü’de Anadolu İmam Hatip Lisesinde Konferans Düzenlendi

imam.hatip.120 MART 2013 tarihinde Uzunköprü Anadolu İmam hatip lisesin de düzenlenen konferansa araştırmacı yazar emekli imam Abdülhamit ORUÇ katıldı.

Konferans : ’imam hatip lisesinin önemi ve imam hatip öğrencilerinin toplumdaki yeri ve Önemi’yle ilgili oldu.

‘Abdülhamit hocamız Kırklareli imam hatip lisenin ilk kurucularında olması hasebiyle, imam hatiplerin kuruluş aşamasında karşılaşılan zorluklaları nazara vererek bu kurumların değerlerinin bilinmesi gerektiğini nazara verdi.

Abdülhamit Hoca Efendi: Bediüzzaman Said NURSİ eğitim anlayışında ifade ettiği gibi: insan akıl ve kalp tarafıyla eğitilmelidir.

“Aklın nuru fünûn-medeniyedir. Kalbin nuru ulûm-u diniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder. Bunlardan birinin ihmalinden hile, şüphe veya taassup tevellüd eder.”

Tek taraflı eğitilen insanın hakikati tecelli edemeyeceğinden insanlık huzursuz ve mutsuz olacaktır. Bu mana İMAMHATİP LİSESİNDE GERÇEKLEŞİYOR bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini gençlere tavsiye ederek konuşmasını tamamladı.

Konferansın bitimin de öğrenci ve öğretmenlere KÜÇÜK SÖZLER, GENÇLİK REHBERİ, İHLÂS RİSALESİ, 23.SÖZ, UHUVET RİSALESİ, gibi yaklaşık 240 kitap hediye edildi.

Ruba Vakfı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: