Ya Sabır

Müsbet ilimler bize, çeşitli latifelerle bezenmiş olan insanoğlunun ,bu latifelerini hayra kullanması halinde Rıza i ilahiyeye varacağını, aksi halde, hem dünyada, hem ukbada sıkıntı ve üzüntülerle karşı karşıya kalacağını öğretir.

Gazap duygusunu, kin duygusunu, öç alma duygusunu ,sinirlenip kendinden geçme hallerini ,bu halde iken gözün hiçbirşeyi görmediğini ,aklın adeta durduguna bir çoğumuz şahit olmuşuzdur.

Nitekim hapishane ve hastane hatta kabirler bu hissiyatlarina engel olamayan, öfkelerine yenik düşen insanlarla doludur. Bu davranışlarının cezasını sadece kendileri çekmemekte ,ana ve babası, akrabaları ,çocukları çekmektedirler,hele hele böyle ebeveynlerin yetim kalan ,mağdur olan o kadar çok sefalet içinde yaşayan evlatları varki, bunlar hem toplumu ,hem bireyleri adeta ciğerinden yaklaşmaktadır.

Öfkesinin esiri olan bu insanlarla aynı şehri, aynı mahalleyi ,aynı ülkeyi paylaşanlar dahi bu durumdan zarar görüyorlar.

“Öfke baldan tatlıdır” sözü darbı mesel olmuştur ,oysa o bal acı bal ,sonu çok sancılı, hatta insanı canından edebilen baldır.

“Asıl pehlivan rakibini değil öfkesini yenendir” Biz bu düstura göre hareket edelim.

Oysa şu iyi bilinmeliki.

Ne kadar fenaya, iftiraya  maruz kalınırsa kalınsın, mukabele etmemek, tevbe ve istiğfara devam etmek, sabır ve tahammüle çalışmak, öyle hâdiselerden ibret ve ders almak,bu fenalıkları ve kötülükleri yapanlarla uğraşmamak, gerektir.

Başta Peygamberimiz (sav ) kendisine yapılan onca kötülüğe ,diğer Peygamberler eş ve çocukları tarafından bile ihanetlerle imtihan olmalarına ,sahabei kiram efendilerimiz(ra)  müşrikler tarafından her türlü zulme uğratılmalarına, evliyaullah zatlar sık sık bela ve musibete düçar kalmalarına rağmen aynı sekilde, Bediüzzaman hazretlerinin ve talebelerinin kendilerine yapılan bunca zulüm, işkence hakeret ve zehirlenmeler karşısında hiç bir zaman menfi hareket etmediklerini ,aksine iyilikle muamele ettiklerini, beddua dahi etmeyip müsbet hareket ettiklerini , af edici olduklarını görüyoruz.

Cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil.

Çetin Kılıç

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: