Yüz Sinemadan Daha Zevklidir

Hiç düşündünüz mü, 4 yaşında annesinin dizinin dibinden ayrılmayan bir kız çocuğu 14 yaşına gelince annesinin okula gelmesinden neden rahatsız oluyor? Bu 10 yılda ne oldu acaba? 5 yaşında bir erkek çocuk babası akşam eve geldiğinde babam geldi diye babasına koşuyor. Aynı çocuk 15 yaşına geldiğinde babası eve geldiğinde onu görmemek için odasına kaçıyor. Bu 10 yılı ailelerin sorgulaması lazım.

Bunun en önemli sebebi, bence çocuk bu süreçte anne babası ile birlikte zaman geçirmeye alışmadığı için bunlar oluyor. “İnsan ekmekle doyar, emekle büyür ama sevgiyle yaşar.” Bu cümleyi anne babalara hatırlattığımda diyorlar ki: “Hocam biz çocuklarımız sevmiyor muyuz?” Seviyorsunuz ama sevginin ispatı birlikte kaliteli zaman geçirmektir.

Küçükken çocuğu ile kaliteli zaman geçirmemiş ebeveynler çocukları büyüdüğünde birlikte zaman geçirmek istediklerinde bu sefer de çocukları anne ve babayla zaman geçirmek istemiyorlar. Alışkın değil çünkü. En iyi arkadaşı babası olmamış çocuğun. En iyi arkadaşı annesi olmamış. O saatten sonra kiminle arkadaş olduğunu da bulamazsınız. (Kenan Tastan yazılarından alıntı)

Aziz hemşirelerim, katiyen biliniz ki,

Sizin hanenizdeki mâsum evlâtlarınızla mâsûmâne sohbet, yüzer sinemadan daha ziyade zevklidir….

Evet, insanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir. Bu münasebetle, ben kendi şahsımda katî ve daima hissettiğim bu mânâyı beyan ediyorum:

Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir ki, o dersler fıtratımda, adeta maddî vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş. Sair derslerimin o çekirdekler üzerine bina edildiğini aynen görüyorum. Demek, bir yaşımdaki fıtratıma ve ruhuma merhum validemin ders ve telkinâtını, şimdi bu seksen yaşımdaki gördüğüm büyük hakikatler içinde birer çekirdek-i esasiye müşahede ediyorum. (Risale-i Nur)

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: