Adem’e Secde ve Şeytan

Allah, meleklere Âdem’e secde etmelerini emretti, şeytan kibirlenip secde etmedi. Yirminci sözün birinci makam birinci nüktesinde Üstad bu cüzi hadisenin aslında çok büyük külli hadiselerin ucu olduğunu anlatır.

Talim gören Âdem esmayı, mahlukatı tanımış bu yönüyle meleklerden üstün olmuş ve yeryüzüne halife yapılmış. Bizde burada Üstad’a ilham olunanın sadece ucunu gösterebilirsek ne mutlu bize.

Nasıl? Melek güneşi bilir ama ışığının mahiyetini bilmez, bitkiyi bilir hikmetini bilmez, Allah’ın Rezzak ismini yemek yemediği için bilemez, hastalık söz konusu olmadığı için Şâfiî ismini de bilemez ama insan bilir. İnsan yer yüzü halifesidir her şey ona hizmet eder o ise zikreden koyunun bitkinin hayatına son verecek kadar yetkilidir. İnsan tuzlu su içemez balık içer o da balığı yer, çalı ot yiyemez koyun yer o da koyunun etinden sütünden istifade eder çamur içemez, asma içer o da üzümünü yer, fakat şeytan bunları gdo gibi bizim bilmediğimiz aklımızın eremediği nice oyunlarla faydalı halden zararlı hale sokar. İnsanı bile kulluğu red edecek, yaradanına isyan edecek, cinsiyetine itiraz edecek hale sokabiliyor.

Kim ki kibirlidir bilsin bu hal şeytanı Allah’ın huzurundan kovdurmuştur, kim ki Allah’ın emrine itaat etmez, secde etmez bilsin ki bu şeytanın davranışıdır. Şeytan insanların bazılarını kendine hizmetçi etmiştir. Böyle yapmakla her şeye, herkese hükmetmek ister, dahası İlahlık peşindedir. Saadeti ebediye yolunda önüne ne çıkarsa bil ki şeytandandır.

Gaflet etme, aklet.

Çetin KILIÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: