Akıl Vahye Götürür

Allah, Kuranı Kerim’de kullarına defaatlerce “akletmezmisiniz” buyuruyor. Adam, ben hiç hırsızlık yapmadım ama günah olduğu için değil, yanlış bir şey olduğu için yapmadım, hiç rüşvet almadım ama günah olduğu için değil, etik olmadığı için almadım, muhtaçlara yardımda bulundum ama, sevap olduğu için değil, insan olduğum için bulundum. Bu adam aslında şunu diyor “bu yapılanlar bir erdemliktir Allah ile ilişkilendirilmemeli”.

Bu kişiyi Allah’ın huzurunda düşünelim. Allah ona – Ne güzel hırsızlık yapmamışsın, rüşvet almamışsın, muhtaçlara yardım etmişsin, beğendim ama bunları ben dedim diye değil kendince yapmışsın, benimle bir işin yok, diyecek. Vahy ile ilişkilendirmediği için Allah’ın rızasından mahrum kalacak.

Oysa Müslüman bütün bunları Allah’ın rızasını kazanmak için, onu memnun etmek için yapar, o davranışları bir fırsat alanı olarak görür, yaptığı iyiliklerden kimseden bir şey beklemez, sadece ve sadece Allah’tan bekler, rızai İlahiyeye ulaşır cennetle mükâfatlandırılır. Aynı amel, farklı sonuç.

Bir zaman bir adam, üstlerinin de bulunduğu bir yemekte kendisine ikram edilen içkiyi “ben almayayım” diyerek red eder, bunu fark eden etkili yetkili kişi, “sağlığın için mi yoksa taassup mu?” diye sorar, yani demek istiyor ki, “bunu Allah için mi red ediyorsun? Allah içinse bunu kabul edemem”.

İşte bu şeytanın hayata hükmetme arzusu, yapılan doğru hareketi Allah ile ilişkilendirmeye tahammülü yok. Çok açık ve net görülen bir şey var, Allah doğruları emrediyor yanlışları yasak ediyor, bunları akıl ederek bulabiliyorlar. Bir gün faizin zararlarını bilimsel gerçeklerle ortaya koysalar belki faiz kalkar, ama Allah yasak etmiş faizi kaldırıyoruz denirse, şeytanın havarilerinin çığlıkları kulakları çınlatır.

Şeytan Allah’ın emirlerine riayet edilmesinden hiç hoşlanmaz. Nitekim bu yaşandı, batı ülkelerinin birinde belirli saatlerde içki satışı yasaklandı, aynı uygulama bizdede başladı, homurtular yükselince” hayatın akışına ters, asayişi bozuyor, bakın batıda bunu fark etti, oradada yasak” denilince sesleri kesildi, onlar da “ha! madem Allah için değil” deyip rıza gösterdiler. Akladerek doğruları bulsalar da, Allah ile ilişkilendirildiği müddetçe razı olamazlar. Allah böyle bir durumdan bizleri muhafaza eylesin. Amin

Çetin Kılıç

Kaynak Prof. Halis Aydem sohbeti.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: