Almanya-Köln’de Dinlerarası Toplantı Düzenlendi

Geçtiğimiz Cuma Almanya’nın Köln şehrinde tekrar dinler bir araya geldiler.

Programa çeşitli İslami, Hıristiyan ve Budist cemaatler katıldı.

Dershanemizin de üyesi bulunduğu bu platform, yılda 3-4 kez konferans tarzında yapılmakta. Yılda bir defa da büyük bir kilisenin salonunda, her dinin kendine mahsus müziklerini, ilahilerini sunması şeklinde gerçekleşmekte.

Böylelikle her din mensubu, kendi dinini tanıtma fırsatı bulmakta  ve sevgi, saygı, hoşgörü, diyalog ekseninde bir program oluşmakta.

Programa açılış konuşması yapmak üzere, bölgenin milletvekili kürsüye çıktı. Ardından Hıristiyan ve Budist cemaatler çeşitli sunumlarda bulundular. Bizler de Köln Medresesi Gençleri olarak iki tane ilahi okuduk.

Sunumların arasında her cemaat kendi binasını ve hizmetlerini tanıttı.

Aramızda bir de Türkiye’den misafirimiz vardı:Üstadın en yakın talebelerinden Mehmet Fırıncı abi. Kendisi de bir selamlama konuşması yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Programın son bölümünde, herkese açık büfeden istifade edip, birbiriyle konuşma ve karşılıklı soru sorma imkanı verildi.

Böylesi programların, Müslüman olmayan ülkelerde yaygınlaşması çok büyük bir önem taşımakta. Ancak böyle kendimizi ifade edebilir ve yaşadığımız topluma kendimizi anlatabiliriz. 

Hüseyin Tuğrul

h.tugrul92@gmail.com

Medrese-i Nuriye Köln

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: