Bayram

Biz, kimlerin daha güzel amel edeceğini deneyelim diye yeryüzündeki her şeyi oranın süsü yaptık (kehf). Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir.(enam).
Rahîm olan Halıkımız, Kerim olan Rezzakımız, her şeyi hikmetle, sanatla yaratan Rabbimiz, bütün ruhları, bir bayram yeri olan bir eğlence yeri olan dünyaya göndermiş, bu süslü, nakışlı dünyanın hesapsız nimetlerinden istifade etsinler diye de onlara en münasip cismani birer vücut giydirmiş.

Şöyle bir etrafımızı temaşa edelim. Süsler hep var nakışlar hiç eskimiyor, gök yüzünde yıldızlar, yıldızlar çekiliyor bulutlar, yeryüzü bir beyaz bir yeşil, deniz masmavi dalgalarından çıkan nağmeler, ağaçlar tıpkı gelin gibi süslü, çiçekler, böcekler, rüzgarın sesi, hiçbiri bir an olsun yalnız bırakmıyor bizleri, bu kıtada değilse başka kıtada, bu ay değilse başka bir ay, bu gün değilse başka bir gün, bu dakika bu saniye değilse başka bir zaman diliminde varlar.

Bütün ruhlar adeta bir resmi geçit gibi gözümüzün önünden geçen bu güzellikleri temaşa ediyor tefekkür ediyor zevk ediyoruz. Bahar mevsiminde çıkan o sinekler, böcekler, çiçekler herbiri bizi o cazibeleri ile seyre davet ediyor. Öyle şiirler öyle nağmeler müteala ediliyor ki akıl tarifinden aciz kalıyor.

Fakat bu ilahi bayram ziyafeti mevt ile son buluyor. Her bir tarife resmi geçit töreni bitip neticeler alınınca merhametli Rabbim onu istirahat alemine alıyor, vazifesini icradaki performansına göre mükâfatlandırıyor, istidadına göre hazineyi rahmetinden ücretlendirilir.
Bu bayramlardan en ziyade istifade eden, enaniyetinde boğulmayan insan rahat bir kalp ile buradaki temaşaya bedel Allah’ın cemalini görmeye gidiyor.

Bayramınız mübarek olsun.
Rabbim hakiki bayramlara eriştirsin inşallah.

Çetin KILIÇ

On yedinci sözden istifade edilerek yazılmıştır.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: