Delil mi istersin?

Kelimeyi şehadetin ikinci kelimesi birincisine şahittir. Peygamberimiz (sav) Allah’ın varlığına en sadık hayat sahibi bir delildir. Allah hidayeti peygamberle bahşediyor Peygamberimiz (sav)’ de ümmetinin hidayete ermesi için nurani bir yol açmıştır. Peygamberimiz(sav)’in kalbi gayb âlemine açıktır. Allah manaları onun kalbine yansıtıyor. Güneşin aksini yansıtan bir ayna düşünün birde güneşin aksini yansıtan okyanusu düşünün, Peygamberimizin kalbi okyanus gibi Allah’ın manalarını vahiyle yansıtmaktadır.

Nasıl flaş bellekteki ciltler dolusu kitap bilgisayarın diskine bir anda kopya oluyorsa, Allah’ta Peygamber (sav) kalbine geçmişi geleceği zaman mefhumu bile olmadan aktarıyor. Peygamber(sav)’in zatı ve lisanı, hem Allah’ın varlığına hem peygamberlik müessesine hem haşre delildir, çünkü lisanı daima doğru bir şekilde hakkı söylüyor, hakkı anlatıyor. Peygamber (sav) “La İlahe İllallah” diyor Allah’ta “Muhammed resuldür” buyuruyor, bir birini destekliyor. Züleyha Yusuf Peygambere niyetlenmişti, Yusuf Peygamber Rabbinin burhanlarını görmeseydi oda Züleyha’ya niyetlenirdi.

Rabbimizin burhanını gören günahlardan el çeker. Hakikati araştır, kalbin pası, kiri muhalefet etmek ister, muhalefeti tutar, vehimleri gerçek gibi görmek ister, her şeyde harikalık görmek ister göremeyince ve zafiyeti de görünce ret etmek ister. Delillerin bazısı zayıf olabilir, oysa pek çok kuvvetli deliller vardır ki zayıfları ortadan kaldırır, ret etmek akıl karı değildir. Bu hal çocukluk tabiatına benzer, muhakemesi gelişmemiştir, bahane arar.

Dinin hakikatlerine düşman olan anlatılanlara muhatap olamaz, müşteri tarzında bakarsa hep muhalefet eder. Gerçekleri görmek anlamak istersen kalbini temizle. Ön yargılı olma, ön yargı duvar gibidir gerçekleri set eder. İnsaflı ol, kelam tamam olmadan itiraz etme, dinle dinlerken ne söyleyeceğim diye düşünme ne diyorlar diye düşün, böyle yaparsan Hakkı bulur kurtuluşa erersin.

Çetin KILIÇ

Kaynak Muhakemat dersleri Şadi Eren

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: