Endonezya’dan İyi Haberler!

Endonezya’da, geçtiğimiz haftalarda 11. İslami Kitap Fuarı yapıldı. 9-18 Mart tarihleri arasında tertib edilen fuar Endonezya’daki en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 200 civarında yayınevinin katıldığı bu fuara 500 bin kişi ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Fuarda bu yıl Risale-i Nur’lar da bir standda tanıtıldı. “Dünya Risale-i Nur okuyor. Risaleler 40 dile çevrilmiştir” yazılı bir afişin asıldığı standda Arapça, İngilizce ve Endonezya Lisanı’nda risalelerin yanı sıra Hintçe, Rusça, İspanyolca risaleler de teşhir edildi.

Fuar hakkında Endonezya’dan Hasbi Şen şu bilgileri verdi:

“Kitap fuarından önce bastırdığımız 4000 adet risale tanıtım broşürü dağıtıldı, bu broşürler vesilesiyle birçok insan standımızı ziyaret etti.

Risale-i Nurlar’ı ilk defa duyduğunu ifade edenler olduğu gibi daha önce duymuş fakat hiç okumadığını söyleyenler vardı ziyaretçiler arasında. Bunlara standımızı ziyaretleri esnasında Üstad’dan ve Risale’lelerden bahsettik. Kitap satın alaanlara kartvizitimizi takdim edip onların da irtibat numaralarını aldık. Böylece epeyce kişiyle tanışma imkanımız oldu.

Müşahhas misal vermek gerekirse bunlardan biri Andi isminde üniversite öğrencisi. Kendisi üniversitesinin öğrenci değişimi programıyla bir sene Türkiye’de kalmış ve Türkçe öğrenmiş. Risaleleri kısmen okuduğunu ve çok hoşuna gittiğini ifade etti. Tanışdıktan bir kaç sonra dersanemizdeki derse iştirak etti.

Biraz yaşlıca bir amca geldi. Risaleleri internetten duyduğunu söyledi ve sitemizden Endonezya Lisanında risale okuduğunu ifade etti. Bilgisayardan okumanın kitabın yerini tutmayacağını söyleyerek birkaç tercüme risale satın aldı.

Bu fuar Endonezya’daki en büyük fuar olduğu için çevre ülkelerden de ziyarete gelenler oldu. Malezya’dan gelen bir çok kitabevi veya yayınevi sahibi standımızı ziyaret ederek risale satın aldılar. Müşahade ettiğimiz husus Malezya’dan gelenlerin çoğunun risalelerden haberdar olduğu idi.

Kitap fuarında Endonezya’da çok meşhur olan Habiburrahman el-Şirazi isminde bir roman yazarı ile tanıştık. Kendisi Ezher mezunu. Son romanı 100.000 adet basıldı. Son kitabının tanıtım toplantısında görüştük. Daha sonrada standımızı ziyaret etti. Kendisine Tarihçe hediye ettik. Ben de Risale-i Nurların Arapçası var, Said Nursi hayran olduğum alimlerden birisidir dedi.

Endonezya’da Nahdatul Vatan isminde İslami bir cemiyet var. Bu cemiyetin yetkililerinden bir kaç kişi standımızı ziyaret etti ve tercüme risalelerden satın aldılar. Bizde irtibat telefonlarını aldık, daha sonra kendilerini ziyaret edeceğiz. Yine İslami bir cemiyet olan İslam Ümmeti Birliği’nden bir yetkili standımızı ziyaret etti, bir arkadaşı vesilesiyle risalelerden haberdar olduğunu ifade etti. Cemiyetlerinin temel maksadının alem-i İslam’ın ittihadinin teessüsü olduğunu bizlere iletti. Standımızdaki risalelere bir göz attıktan sonra tercüme İhlas ve Uhuvvet Risalesi’ni satın aldı ve biz de kendisine Arapça Hutbe-i Şamiye hediye ettik. Kendisi Üstad’ın İttihad-ı İslamla alakalı fikirlerini anlatmamız için cemiyetlerine davet ettiler. İnşaallah yakın bir vakitte ziyaretlerine gideceğiz.

Belki anlatılacak daha çok şey var ama uzun süreceği için burada hatime veriyoruz. Cenab-i Hakk hizmeti imaniye ve Kur’aniyede sebat etmeyi nasip eylesin.

Kaynak: İyi Haberler

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: