Estonya Nur Talebelerinden Mektup Var

Es-Selamun Aleyküm Rahmetullahi ve Berakatü

Sizin Leyle-i Berat’ınızı ve gelen Leyali-i Ramazan-ı Mübareke’nizi tebrik eder, dilimizin döndüğü miktar abi ve kardeşlerimizin makbul ve ret edilmez dualarını istemek temennisiyle bazı hizmet havadisini sizlerle paylaşıyoruz.

Cenabı Hakk’a yüz binler şükür olsun ki, Risale-i Nur kendi kendine tevessü’ ediyor. Her tarafta fütuhatı devam ediyor. Kimi Avrupa’nın kuzeyinde (Finlandiya, Estoniya, Letonya, Litvanya )sırran tenevveret gün begün inkişaf ediyor.

Artık iki seneden fazladır Estoniyanin başkentinde haftanın her günleri Türkçe ve üç günü de Rusça ve İngilizce tatlı Risale-i nur derslerine devam ediliyor. 2000 den fazla broşür ve en son da 3 külliyat okuyucularını buldu. Çocuklardan yaşlılara kadar her kesimden nur derslerine devam eden şevkli azeri , turk ve rus kardeşlerimiz var. Dershane-i nuriyede kalan aşklı ve faal yerli eston kardeşimiz Aivar nurların tercümeleriyle meşgul olup muhtaç ruhlara ulaştırılmasına gayret gösteriyor.

İki hafta önce de Heybar isminde on sene Budist kitapları okumuş ve dört senede Hıristiyanlığı araştırmış bir kardeşimiz İslamiyeti de öğrenmek arzusuyla okumağa başlamış ama amma eline geçen kitaplarda onu tatmin etmeyince tahayyürde kalmış. Kalplerin ihtiyacını bilen Rabbimiz bir Türk abimizin vesilesiyle bizi görüştürdü, nurları anlatıp estonca risalelerden verdik.

Bir kaç gün sonra telefon acib heyacanlı şekilde çok düşündüğünü ve 23 cu söz onun butun suallarına cevap verip bu zamana kadar okuduğu bilgileri tamamen unutup alemindevyeni bir saife açtıgını ve kelime sehadeti birkaç defa tekrarlayıp hidayetle şereflendi. Daha çok böyle nurlardan müstefid olanlar var.

Ayda en az bir iki defa Letonyanın başkenti Rigada 10 seneden fazla orada esnaflık yapan bir kardeşimizin gayret ve sebatıyla devam eden Risale-i nur derslerine iştirak edilir. En son Letonya yolculuğumuzda İslami araştırma ve öğrenme niyetiyle Pakistan’a gitmeye hazırlanan 5 sene kilisede görev yapmış Letonyalı bir papaza nurları anlatıp Türkiye deki medreselerimizi ziyaret etmesi için davet ettik, gözlerindeki sevincinden hidayet nurlarının parıltıları sezilmiyor değildi ve “belki 6 ay sonra (o kadar kalacakmış gideceği yerde) Müslüman olarak dönerim ” dedi.

Litvanya da elhamdülillah nurların hızla inkişaf ettiği en bereketli yerlerden biri. Nüfuzunun % 80’i dindar Hıristiyan, tatarlar ve Azerbaycanlılarında kesretle bulunduğu Letonyanın baş kenti Vilnusda diyanetin yaptırdığı merkezi camide herkese nurlar tevdi olunuyor. Risale-i nurları Türkiye’den bilen camini eski imamının talebi üzerine 200den fazla Rusça kitaplar dağıtıldı yeni olarak da 100 tane götürüldü.

Estoniya‘nın baş kendi Tallinn den gemiyle gidilse 2 saatlik uzaklıkta yerleşen ve Tarihçe-i Hayatın sonun da çok zikir olunan Finlandiyanin başkenti Helsinki’ye ta üstadımız Said Nursi hazretlerinin zamanından ekilen nurlu tohumlar elhamdülillah her gün dahi neşvünema olmaktadır.

Emre kardeşimizin gayretiyle tercüme olunan kitaplar ihtiyaçlı ellere yetişip fütuhatına devam ediyor. Son Finlandiya ziyaretimizde Türkiye’den gelen misafirlerle eski nur talebesi Abdurrahman Şakirin tatar Müslüman kabristanlığında ziyaret den sonra tatar camisine gittik, bu vesileyle de oranın imamına nurları ve dünyada gelişen hizmet haberlerini anlatmağa zemin oluştu.

İmam memnuniyetle karşılayıp nurları ta eskiden duyduğunu ve elde edeceği kitapları cemaate tevdi edeceğini söyledi. İnşallah ilerleyen günler de inayeti rabbani ile Çeçenlerin çoklukla bulunduğu bölge ve Helsinki’ye yakın Tamperee’deki mescide Fince nurları ulaştırmağa çalışacağız.

Rabbi Rahimimizden bir lambanın yakılmasında iştirak eden neferatın oradan hasıl olan nurdan istifadesi sırrıyla bizleri de dünyanın dört bir tarafında intişar eden hizmetlerden müstefit etmek duasıyla burada kısa kesip dualarınızı temenni ederiz.

Elbaki Hüvel Baki
Estonya Nur Talebeleri

Risale Ajans

1 tane yorum yapılmış

  1. Lütfullah dedi ki:

    bu ehl-i hizmet ile temas kurmak istiyorum, yardımcı olunmasını rica ediyorum..

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: