Filipinler’de Risale-i Nur Okuma Programı başladı

Filipinler Risale-i Nur Enstitüsü’nin düzenlediği Risale-i Nur okuma programı başladı.

Dünya telaşı bitmek bilmiyor. İçte ve dışta siyasi, ekonomik, sosyal hadiseler birbiri ardına gelişirken dünyanın bir ucunda, Filipinler’den güzel haberler geliyor. Filipinler Risale-i Nur Enstitüsü’nin düzenlediği Risale-i Nur okuma programı başladı.

İşte Filipinler’den Mustafa Samur’un mektubu.

Bismihi Subhanehu

Yaz günleri çiçekleriyle bilinir tüm dünyada. Renk renk çeşit çeşit desen desen çiçekler savrulur dört bir yanına zemin yüzünün. O çiçeklerle alırlar arılar ballarını, onlarla güler yerler, yerdekiler. İlhamlarını renklerin cümbüşünden alır şairler, yazarlar ve ressamlar. Biz de şevke susamış, ilhama gözlerimizi dikmiş çiçeklerimizi bekleriz yaz gelince.

Ve yaz gelir, biz de bayram sevinciyle süsleriz, şevke bürürüz, baştan tırnağa coşmuş ruhlarımızı. Yaz gelir ve bedenlerimizde çiçekler açar mis gibi kokan. Ve yaz gelir, yazılanları okumaya gideriz hep birlikte. Yaz sayfasını yeniden yazmaya gideriz.

Evet bütün dünyada oldugu gibi Filipinler’de de okuma programlarına gidilir yaz sezonunda, onlarca Rabbini tanıyacaklarla. Bize Halıkımızı tanıttır, öğretmenlerimiz bize O’ndan bahsetmiyor diye yananlarla ışıklar bulmaya nurlanmaya, parlatmaya gideriz çehrelerimizi.

Farklı birçok kabilenin farklı dilleri konuşan gençleriyle aynı dili konuşmaya, anlamaya gideriz ülkenin bir ucundan bir ucuna. Kimi zaman bir ada parçasında geçer bu cennet asâ günler, kimi zaman ormanlıklar içinde çadır kurularak, kimi zaman da şehrin diğer ucuna taşınır valizler.

Günler günleri kovalar, saatler saatleri ama dakikalar geçsin istenmez bu program zarfında. Çünkü cenneti yaşarlar katılanlar. Kokladıklari taze aşmış adn gülleridir.

Gördükleri laleler Naim cennetinin, meyveler ise firdevs’den gelmiştir adeta. Vakit dursun istenir. Dualar kurumuş toprağın suya hasreti gibi birer yakarıştır. Güller açar gülen yüzlerde. Program Bayram olur. Filipinler’de bir Bayram olur program.

Risale Haber

2 tane yorum yapılmış

  1. murat kalkan dedi ki:

    HİMMET,ŞEVK VE İHLAS
    Kahraman Rıza Abi’m…Henüz 23 yaşlarındaydı Filipinler’e gittiğinde..Ama öyle bir gidişle gitti ki,hiçbir ay geçmedi ki daha güzel,daha şevke medar haberler almayalım kendisinden ve çikolata renkli kardeşlerinden..Bazen devlet büyükleriyle görüştüğünü duyar,daha heyecanlı olduğu bir başka sefer ise,” Dinleyin abi,telefonu birine vereceğim der..telefonun diğer ucunda tanımadığımız bir ses,çok iyi tanıdığımız bir cümleyi göz yaşları içinde tekrar aderdi: ” EŞHEDU EN LA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDU ENNE MUHAMMEDEN RASULULLAH…”’ Evet 2 tane çikolata renkli bahtiyar genç daha katılmiştı Muhammedi kervana..Daha islamın ilk yıllarında müslümanlaşan bu topraklar,bir papazın,ömrünü davasına vakfederek 50 yıllık çalışması sonucu Hristiyanlaştırılmıştı maalesef..ve şu anda %80 hristiyan..Ama artık ümitliyiz..Çünkü sahabe ruhlu Nur talebeleri var orda..Rıza Abi var orda…Hayatıyla çokşeyler fısıldıyor bizlere..Siz de bavulunuzu elinize alıp,dünyanın bir ucunda sizleri bekleyen muhtaçlara koşun…

  2. Envar Neşriyat dedi ki:

    Maşallah ne güzel. Oralarda da böyle mübarek kardeşlerimizin olduğunu bilmek ne güzel…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: