Filipinlerde Ramazan Bir Başka Şimdi…

Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuh.

Allah’in selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun, Türkiye’ye yaklaşık 11-12 bin km uzaklardan, Filipinlerden sizlere selamlar gönderiyoruz.

Cenab-ı Hakk’a sonsuz şükürler olsun bizleri yeni bir Ramazan’a daha kavuşturdu. Her sene olduğu gibi daha Ramazan gelmeden imsakiyeler bastırılıp dağıtıldı. Camilere mahyalar asıldı. TV ve radyo kanallarında Ramazan ile ilgili birçok program düzenlendi. Belediyeler birçok yere iftar çadırları kurdu.

Ramazan’ın gelişiyle birlikte ramazan pideleri hurmalar sofralardaki yerlerini aldı. Arş-ı Ala’ya yükselen salavatlarla camilerde teravihler başladi. Ramazan boyunca iftar çadırlarında halkımız birbiriyle kucaklaşıyor. Akrabalar, komşular birbirlerinni iftarlara davet ediyorlar..

Bütün bu sahip olduğumuz değerlerin ne kadar paha biçilemez, ne kadar kıymettar olduğunu bunların birçoğunun olmadığı Filipinlerde daha net anlıyoruz. Evet Allah insanları çeşit çeşit yaratmış. Kimini siyah kimini beyaz yaratmış, kimini güçlü kimini zayıf, kimini zengin kimini fakir yaratmış. Bununla birlikte güçlünün zayıfa, zenginin fakire imkanlar dahilinde Allah namına yardımcı olmasını emrediyor. Dolayısıyla çoğunluğu hristiyanların teşkil ettiği Filipinlerde yaşayan yardıma muhtaç müslüman kardeşlerimiz de Türkiyedeki gibi Ramazan heyecanını yaşasınlar düşüncesiyle Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği olarak harekete geçtik.

Daha Ramazan gelmeden ülkenin çesitli şehirlerinde birçok üniversitede Ramazan konferansları düzenledik. Ramazan, oruç ve Kuran’la alakalı müslüman ve hristiyan oğrencilerin katıldığı sorulu cevaplı açık oturum Razaman Forumlar düzenledik. Bunların yanında kitap sergilerimiz vardı. Bu kitap sergileri vesilesiyle hayatında ilk kez Kuran’ı Kerim gören insanlara ulaşmış olduk. Bu insanlar Allahı, imanı, peygamber efendimizi (asm), Kuranı, islamı anlatan kitapları hayatlarında ilk kez gördüler, okuma inceleme fırsatı buldular. Dolayısıyla bu kitap sergileri çok yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte iftar programlarımız başladı. Ramazan kumanyaları için ihtiyaç sahibi aileler ziyaret edilmek üzere tespit edildi.

Cenab-ı Hakka sonsuz şükürler olsun Filipinlerde yaşayan müslüman kardeşlerimiz de böyle kısaca tarif etmeye çalıstığımız bir faaliyet yelpazesiyle bu Ramazanı daha heyecanlı ve coşkulu geçiriyorlar. Burada hediye edilen bir ramazan kumanyası, düzenlenen bir iftar müslüman kardeslerimiz için güzel bir maddi yardım olduğu gibi onlara şöyle manevi bir mesaj iletiyor:

Her ne kadar siz çoğunluğu hristiyanların teşkil ettiği bir ülkede müslümanlar olarak zorluk çekseniz de, sorunlarla karşılaşsanız da Alem-i İslam olarak bütün dünyada yasayan müslümanlar hepimiz tek bir aileyiz ve sizin yanınızdayız, bu Ramazan da sizinle beraberiz. Allah’ın bize ihsan ettiği nimetleri sizinle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz…

Ramazan heyecanı diyoruz hep, işte bir örneğini paylaşmak istiyorum. Bu ramazanin ilk günü 15 yaşında yeni müslüman olmuş lise 2. sınıf öğrencisi bir kardeşimizin de ilk orucuydu. Akşam ezanı okunduğunda herkes orunucu açmak için heyecanla suya, hurmaya, meyvelere vs. yöneldiğinde bu kardeşimizi bir elinde hurma bir elinde su ne yapacağını bilemez bir vaziyette gördük. Heyecanla, artık yiyebilirmiyiz yani, şimdi ne yapmalıyım diye sordu, orucu nasıl açacağım? Hep beraber güldük, sen bugün hurmadan başla dedik. O kadar heyecanlıydı ki ilk orucunu açarken… Belki biz küçüklükten alışkınız iftar sofralarına, davetlere ama burada öyle değil ki.

Diğer yandan bu kardeşlik tablosunun ilettiği bir de küresel bir mesaj vardır: Hiç şüphe yok ki islam sevgi barış ve kardeslik dinidir, dostluk ve muhabbet dinidir. Işte bu ramazan programları islamin sahip olduğu bu kudsi manaların en güzel bir şekilde hayata geçirilmiş uygulamaları oluyor. Dolayisiyla bu faaliyetler burada yasayan musluman olmayanlarin da bir hayli ilgisini cekiyor ve bazilari heyecanla islamiyeti kucaklayip musluman oluyor.

Bunların neticesinde buradaki müslüman kardeşlerimizin yaşadıkları mutluluğu tarif etmekten aciziz. Hepimizin bildiği gibi mutluluk ve huzur tebessümlerle gülücüklerle ifade edilir. Fakat mutluluk heyecanı bazen öyle bir seviyeye ulaşır ki işte o zaman insan duygularını ancak sevinç gözyaşlarıyla ifade eder. İşte Türkiye’den yardımseverlerin desteğiyle buralarda düzenlenen Ramazan programları insanları böyle mutluluklara kavuşturuyor.

Islam tarihini inceledigimizde de müslümanların zor durumda kalan yardıma muhtaç kardeşlerinin imdadına koştuğu birçok hadiseyle karşılaşırız. Bunun en güzel ve ilk örneklerinden biri de şudur: Daha İslamiyetin doğuşu sırasında Mekkeli müslümanlar zulme uğradığında Medine halkı onlara yardım etmek için canını malını mülkünü vatanını seferber ederek “Ensar” ünvanına mazhar olmuştur.

Cenab-ı Hakk’a sonsuz şükürler olsun bugün biz de Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği olarak aziz milletimiz adına iftiharla dünyanin çeşitli bölgelerindeki yardıma muhtaç kardeşlerimizin derdiyle dertlenmenin, sorunlarına kulak vermenin ve bunların neticesi olarak onların mutluluğuyla mesrur olmanın tarif edilemez heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Son olarak buradan Türkiye’deki tüm kardeşlerimize hayırlı ve bereketli ramazanlar dileyerek yardımlarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz ve Alemlerin Rabbi olan Allah’tan niyaz ediyoruz ki; düenlenen bütün programlar için maddi manevi desteklerini esirgemeyen tüm hayırseverler ile birlikte bizi Ensar’in mazhar oldugu manalara vasıl etsin, amin, bihürmeti seyyidil mürselin.

Allah’a emanet olun…

Filipinler Çare Gönüllüleri adına

Enes Bahadır – Iligan , Filipinler

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: