Filipinli kardeşlerimiz yardım bekliyor

Muhammet Rıza Dalkılıç’ın haberi:

 “Bir bela, bir musibetten çekininiz ki geldiği vakit yalnız zalimlere mahsus kalmayıp masumları da yakar.” Enfal-25

Geçtiğimiz Cuma günü yaşadığımız şehirde büyük bir felakete şahit olduk. Filipinlerin Mindanao bölgesi Cagayan De Oro ve İligan şehirlerinde akşam saat 10 sularında etkili olmaya başlayan fırtına ve yağmur yerini tayfuna bıraktı. Washi adı verilen tayfun Cagayan de Oro şehrinin yarısını ve İligan şehrinin dağlık ve kırsal kesimlerini tesiri altına aldı. 

Gece saat 1 sularında nehirden gelen insan çığlıklarıyla uyandık. Biraderim bizim eve gelmiş ve kapıyı çalıyordu bile. Biraderim ve bir başka Türk komşumuzla birlikte yola düştük ve köprülere gidip kalabalık insan grupları arasında yardım etmeye başladık. Bulabildiğimiz halatları nehire salıveriyor, balıkçılar gibi eceli gelmemiş insanların halata takılmalarını bekliyorduk. Gelin görün ki nehrin hızı, rüzgarın sürati ve tayfunun şiddeti bizi çaresiz kılıyordu. Evler gemi gibi altımızdan geçip gidiyor, hayvan inlemeleri insan çığlıklarına karışıyordu. Sebepler birbiri ardına susuyor ve elimizi kolumuzu bağlıyordu. Bazen üzerinde bulunduğumuz köprü dahi şiddetle sarsılıyordu, bu sarsılma suyun sürüklediği evler ve evlerdeki eşyaların- buzdolabı gibi- köprünün altına çarpması sebebiyle oluyordu.

Polis ve silahlı kuvvetler kurtarma çalışmalarına bu atmosferde amatörce başlamışlardı. Gece 1’den sabah altıya kadar kurtarma çalışmalarına yardımcı olmaya çalıştık. Birçok arkadaşımız ve tanıdığımız sele maruz kalan nehrin etrafında ikamet ediyorlardı.

Şu anda buradaki Türk arkadaşlarımız, Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği gönüllüleri, Türkiye Filipinler Dostluk ve Yardımlaşma Derneği ile Filipinler Risale-i Nur Enstitüsü öğrencileri afet merkezlerinde aktif olarak çalışıyorlar. 

Müslümanların yoğun olduğu Balulang Bölgesine ancak bu sabah ulaşabildik. Gördüğümüz manzara bizleri derin tefekkürlü hayrete sevketti. Yıkılan evler, çamur ve sel içindeki sokaklar, caddelerde çöp gibi üst üste yığılmış eşyalar, devrilmiş arabalar, ağaçlar ve bir tabak pirinç bekleyen iki gündür uyuyamamış olan fakir halk… Susuzluk ciddi bir problem, yemek ve giyecek eşya ayrı bir problem. Bu bölgede 4000 ev tahrip olmuştu. Afet sorumlusu onlarca kayıp çocuk ve kadın olduğunu ifade etti. Cami imamı medreselerinin tamamen yıkıldığını ifade etti, camiye ulaşmaya çalıştık ama ilerlemeye imkanımız olmadı. 

Pazar saat sabah 10 itibariyle, Sosyal Hizmetlerden aldığım bilgiler ise şöyle; 5521 aile, 33.126 kişi evsiz, 212 ölü, 447 kayıp var. 13 afet merkezinde çalışmalara devam ediliyor. 

Burada şunu ifade edeyim ki bu rakamlar sadece bizim bulunduğumuz bölge için tesbit edilen istatistiki bilgiler. Tüm Cagayan için bu rakamın 10,000 ailenin üzerinde olduğu düşünülüyor. İki şehirde ki toplam aile sayısı ise 30,000 olarak ifade ediliyor.

Türkiye’den yardım etmek isteyenler ‘Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği’, İstanbul- Üsküdar şubesinden bilgi alabilirler.  +90 216 328 3234, Hakimiyet-i Milliye Caddesi, Tepsi Fırın Sokak, No-8 Üsküdar- İstanbul. info@care.org.tr

 

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: