Gambiya Hizmet Mektubu

Bismihi Subhanehu,

Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu,

Gambiya Hizmet Heyeti olarak 8-18 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz on günlük Gambiya ziyaretimizde müşahede ettiğimiz şevke medar hususları, dualarınıza mazhar olmak temennisiyle hülasaten arz ediyoruz.

Gambiya ile bir buçuk sene önce internet üzerinden başlayan hizmetimiz, ilk ziyaretimizle beraber hakiki alakadarlığa dönüşmüş ve dört ay önce açılan dershanemiz vesilesiyle ilk sağlam temelini atmıştı.

Elhamdulillahi Haza Min Fadli Rabbi.

Bu ziyaretimizde hem açılan dershanemizdeki gidişatı görmek hem de daha önce tanıştığımız abilerle olan irtibatımızı kuvvetlendirmek niyetiyle yola çıktık.

Elhamdulillah, birkaç ay önce Gambiyalı vakıf abimiz ve birkaç talebesiyle bıraktığımız Brikama dershanemiz, abilerimizin gayret ve sebatlarının vesilesiyle öyle şenlenmiş ki, ne olur ne olmaz deyip tefrişatını 10 kişilik hazırladığımız dershanemiz talebe ihtiyacımızı karşılayamaz hale gelmiş ve parlak semereler vermeye başlamış.

Nuha’lar, Sering’ler, Yusupha’lar, Dawda’lar Kur’anın asırlardır beklenilen o parlak sadasına ”Lebbeyk” deyip, akılları ve kalpleri kendine teshir eden o kudsi dersin sofrasına halisen livechillah oturup birlikte istifade ediyorlar…

Vakıf Wahab abimizin önceki mektuplarında söylediği ”Risale-i Nurları okumaya başladıktan sonra namazları ezan okunur okunmaz kılmak damarlarıma işledi.’‘ sözünün sıdkiyetini ve bu ali hasletin dershanede kalan diğer on kardeşe de nasıl sirayet ettiğini hakkalyakin müşahade ettik.

Her vakit dershaneyi inleten Afrikalı kardeşlerimizin ezan sesleri, iştiyakla eda edilen namazlar, Wahab abimizin hazin sesiyle dinlediğimiz tesbihatlar ve namaz dersleri bizleri Üstadımızın Barladaki ilk medresesinde hayalen gezdirdi.

İşte böyle bir manevi cazibe merkezinin etrafına nur saçması ve neticesinde müştak ruhların bu parlak nura garkolmaları elbette tesadüfi olamaz.

Dershanemizin ilk talebesi olan Yusupha kardeşimiz, bal yapan bir arı çalışkanlığıyla hem okulda hem dershanede hizmetlere devam ediyor. Bu kardeşimiz vesilesiyle pekçok üniversiteli arkadaşları Nurları tanımış ve bunlardan Dawda ve Aliou kardeşlerimiz dershanede kalmaya başlamışlar. Dershane açılır açılmaz başlattığı çocuklara yönelik Kur’an kursunu önce Kur’an Okuma sonrasında Risale-i Nur dersi şeklinde hala aynı şevkle devam ettiriyor.

Benzer ali hasletlere sahip kardeşimiz Nuha da üniversitede dershaneyi ve Risale-i Nurları tanıtmaya devam ediyor. Aynı zamanda, Gambiya İslâm Radyosunda pazar günleri bir saatlik program yapan arkadaşı Abdulaziz ile birlikte ”Bediüzzaman ve Risale-i Nur” konulu program yapmışlar. Böylece Gambiya Resmi Televizyonunda yayınlanan konferansımızdan sonra ikinci defa geniş dairede Nurlar kendini tekrar neşretme fırsatı bulmuş oldu. İnşallah önümüzdeki birkaç haftada ”İslâmda Örtünme” konulu programlarda Tesettür Risalesi tanıtılacak.

Aliou kardeşimiz ise, kısa zamanda bütün küçük risaleleri bitirmekten aldığı feyizle Nurların meziyetlerini bizlere o kadar güzel izah etti ki, ”Nurların bazen kırk dakikada velayet mertebesine çıkaran Kur’ani yolunu” bizzat müşahede ettik.

Ve Sering kardeşimiz… Eskiden çok kötü alışkanlıkları olduğunu anlatan ve ”Üstadla ve Nurlarla tanışıp dershanede kalmaya başladıktan sonra bir daha haramlarla dolu o karanlık hayatıma dönmemek için devamlı Cenab-ı Hakka dua ediyorum.” diyen bu kardeşimizin şimdiki halini görünce Rabbimizin sonsuz terbiyesini hakkıyla anlıyoruz.

Ve bu kardeşlerin tebliği vesilesiyle dershanede kalmaya başlayan ve şimdiden Nurun deryasına kapılan diğer Gambiyalı altı kardeşimizin de Kur’an hizmetimizde istikamette devamları için müstecab dualarınızı bekliyoruz.

Bununla beraber ”Gambiya Risale-i Nur Derneği’‘nin diğer kurucuları öğretmen abilerimiz Lamin ve Kebba da Kalagi’de hizmete devam ediyorlar. Okullarında ”Risale-i Nur Topluluğu” kuran abilerimiz, kütüphanedeki Risale-i Nurlar vasıtasıyla çok talebelerin istifade ettiğini ve insanların giderek Nurlara daha aşina hale geldiğini anlattılar. Kebba abimiz aynı zamanda Cuma günleri namazdan önce cemaate Nurlardan istifade ettiği kısımlardan ders okuyor.

Burada isimlerini sayamadığımız Kur’an Nurlarından istifade eden diğer kardeşlerimizin de inkişafları için dualarınızı istirham ediyoruz.

Son olarak, Cumartesi dersinin ardından, Nurlardan yeni yeni istifadeye başlayan bir kardeşimizin büyük bir sürurla ”Böyle tesirli bir Kur’an dersini ilk defa dinledim.” demesi, tek başına bu uzun ve yorucu hizmet seyahatimizin yapılmasına değecek güzellikteydi.

Elhamdulillah, Gambiyadaki Nur kardeşlerimizle akd-i uhuvvet etmeye, birbirimize teselli ve kuvvet vermeye vesile olan bu seyahatimizle bir kez daha gördük ki:

Zahiren ehemmiyetsiz görünen küçük bir hizmet teşebbüsü ve niyeti, eğer Arş-ı Azam Sahibi Zatın en büyük Fermanının ayetleriyle ve o ayetlerin asrımızdaki en gür sadasıyla yankılanmışsa, en uzaklardaki kalplere de hayat verebilir, veriyor ve verecek inşallah.

Amenna ve Saddakna…

Gambiya Hizmet Heyeti, Rize

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: