Gerçeğe Yaklaşan Batı

Göreceklerinin, inandıklarına ters düşeceğinden korkan batılı ilim adamları Gelile’nin teleskopuna bakmayı red etmişlerdi, böyle olunca manaya erememiş maddede takılmışlardı, şimdi aynı batının bilim adamları manaya yolculuğa başladı, insanın sadece bedenden olmadığını ruhunun hatta nefsinin olduğunu keşfetti, oysa Yunus “Bir ben var benden içeru” diyeli yedi asır geçti.

Bediüzzaman “ene” diyor “nefis” diyor “manayi harfi” diyor, Yunus’a yedi asırdır kulak tıkayan batı Bediüzzaman’ı anlamaya tanımaya çalışıyor. Evet batıdaki ilim adamları var oluşları açıklamak için tesadüfe sebeplere doğaya dayanmanın yeterli olmayacağını tartışıyor. Madde ye bakmakla trafik ışığının lambalarını bakmak arasında bir fark yok, oysa kırmızı ışık bize bir şey söylüyor bunu bilmek ve yerine getirmek zorundayız, aksi davranış kazaya sebebiyet verecektir. Kabuktan içe dahada içeri çekirdeğe varmak zorundayız.

Elinizde bir portakal düşünün kabuğunda takılıp kalırsan meyveye varamaz ve beslenemezsin hikmetine varamazsın belki hastalığına şifa olacaktı. Bu kadar da değil, ya çekirdek! Ona varamazsan bir daha portakal yiyemezsin gelecek nesiller de portakal yiyemez, çünkü devamlılık çekirdekte saklı. Aynen bunun gibi hidrojen oksijen tepkimesinden su olmuştur demek çok eksik bilgi, bunu tesadüfe veya başka sebeplere bağlayarak işin içinden çıkamazsın, tüm canlıların buna ihtiyacı olması bunu yaradanın hem suyu hem tüm canlıları tanıyan birinin olduğunun kanıtıdır. Beyin seçenek yapmadan harekete geçilemez, yani beyin sağ kol mu sol kol mu seçeneği yapıyor ve sinyali gönderiyor hareket başlıyor, modern ilim, seçimi beyin yapmıyor karar verme ayrı bir olgu diyor ve bunu anlayabilmek için dört boyuttan fazlaya ihtiyacımız var diyor.

Yani başka bir varlık var, Allah var diyemiyor. Mükemmel kusursuz bir düzen var, bir denge var bu düzen ve kusursuzluk en küçük zerreden insan vücudundan en büyük galaksilere kadar her şeyde gözlemlenebiliyor.

“Yunus öldü diye salâ verirler / Ölen hayvân imiş âşıklar ölmez”
Ölen cesettir, ruh ölmez Allah’ı tanıyan bilen itaat eden sadece mekan değiştirir. Batılı uzun yaşamanın sırrını ararken sonsuzluğa kavuşmak üzere.

Çetin KILIÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: