Google ve Youtube boykot

Google ve Youtube’a boykot

Arap aktivistler, internet arama motoru Google ve ona bağlı video paylaşım sitesi YouTube’u, Hz. Muhammed’e (asm) hakaret içeren filmi yayından kaldırmadığı için boykot etmeye hazırlanıyor. Eylemi organize edenler, 24-25 Eylül’de bu sitelerin kullanılmamasını öngören boykot çağrısına geniş çaplı katılım olmasını ve ‘uyarı’ niteliği taşıyan bu eylemin, söz konusu siteleri ciddî derecede maddî zarara uğratmasını beklediklerini kaydettiler. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta da, Google arama motorunun hiç kullanılmaması, bunun yerine alternatif arama motorlarının tercih edilmesi yönünde çağrılar yapılıyor. Mısır’da Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) milletvekili Hasan el-Brens de, Facebook’taki hesabında yaptığı açıklamada, bilgisayar programcılarının acil olarak Google’a alternatif geçici bir arama motoru yapmaları gerektiğini ifade etti. Öte yandan Mısır’daki bazı bilişim firmaları da, ‘’anlaşma şartlarını ihlâl’’, ‘’sosyal barış ve güvenliği tehdit ettiği’’ gerekçesiyle Google’ın kapatılması için dâvâ açtı.
Boykotu Müslüman Ülkelerle birlikte Türkiyedeki bir çok Sivil Toplum Örgütü ve vatandaş destekliyor.Bu boykotu yaymak için özellikle cep  telefonları ile sms mesajları atılıyor.

MISIR, PROTESTOLAR İÇİN GÖZLEM MERKEZİ KURUYOR

MISIR Müftülüğü, İslâm’a ve Hz. Muhammed’e (asm) yönelik karalama kampanyalarını takip etmek ve verilecek tepkileri belirlemek amacıyla uluslar arası gözlem merkezi kurma girişimi başlatacağını duyurdu. Mısır Müftülüğü Basın Danışmanı İbrahim Necm, merkezin başına El-Ezher Şeyhi Ahmet et-Tayyip ve Mısır Müftüsü Ali el-Cuma’nın getirilmesini ve kurumun önde gelen âlimler tarafından denetlenmesini teklif etti. İslâm’a ve Hz. Muhammed’e (asm) hakaret içeren saldırıların hiçbir zaman bitmeyeceğini dile getiren Necm, ‘’Tüm karalama kampanyalarını bir arada toplayan bir birim oluşturmamız gerekiyor. Böylece en uygun cevabı ve en doğru tepkiyi verebilir, y

urt dışında yaşayan Müslümanlarla koordine olabiliriz’’ diye konuştu. Mısır Müftülüğü’nde özellikle Batı basınında çıkan haberleri değerlendirmek üzere kurulmuş özel bir bölümün bulunduğunu belirten Necm, bölümün hukukî ve ilmî manada karalama kampanyalarına gereken tepkiyi gösterdiğini, son olaylarda Hz. Peygamberi ABD ve Avrupa’da doğru vasıflarıyla tanıtmak için elinden geleni yaptığını söyledi. Kurulması planlanan merkezle ilgili Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’ye destek çağrısı yaptıklarını belirten Necm, Mısır Müftülüğü’nün adı geçen merkezin kurulmasıyla ilgili bütün siyasî taraflar ve dinî gruplar ile müzakerelere hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Ajanslar

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: