Günümüz evliyaları

Evliya, veli, Allah dostu deyince birçoğumuzun kafasında, hayalinde, cübbesi, sarığı, sakalı veya tesettüre bürünmüş haram olan hiçbir yeri belli olmayan insan şekli oluşur.
Veli, Allah dostu demektir. Her Mümin için velilik kapısı açıktır. Bu sebeple Allah’ın rızasını kazanmak niyetiyle onun emir ve yasaklarını yerine getiren herkese veli diyebiliriz. Kalplerin içinde olanları en iyi Allah bilir.

Her dönemin şartları aynı değildir, hele ahir zamanda şartlar çok daha güçleşmiştir. İmanın kor ateşi elde tutmak kadar zor olduğu bu zamanın bir ferdi olmak, günahların her taraftan hücum ettiği, sürekli imana saldırıldığı, haram işlemenin kolaylaştığı bir zaman olan ahir zamanda genç olmak çok daha zordur.

Bediüzzaman Hazretleri “Evet, gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, akıbeti görmez. Bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzete tercih eder.” buyurmaktadır.

Bir yanda nefsinin istediği her şeyi elini uzatıp sahip olacak kadar kolay bir hayat, bir yandan Kuranın emir ve yasakları ve Peygamberimiz(sav)’in tebliğleri.
“Zira helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur. Ferâiz-i İlâhiye ise hafiftir, azdır diyen sese kulak veren gençler. Harama sevk eden arkadaştan, çevreden, sosyal medyadan, sair materyallerden uzak duran takvalı, sünneti seniyeye ittiba edip hayatının her anına koyan ve yaşayan gençler. 

Peygamber efendimiz(sav)’in “Ey şehvetini benim için bırakan genç! Ey gençliğini Bana bağışlayan genç! Sen benim nezdimde meleklerimin bazısı gibisin” buyurduğu hadisi şerifine mazhar olan gençler. Peygamber efendimiz(sav)’in ”Küçüklüğünden beri Allah’a çokça kulluk eden gencin, yaşı ilerledikten sonra çokça kulluk etmeye başlayan ihtiyara üstünlüğü, peygamberlerin diğer insanlara üstünlüğü gibidir” buyurarak iftihar ettiği gençler.

Allah onlardan,onları yetiştiren hocalarından, ana ve babalarından razı olsun. Böyle gençlerimizin dualarını alalım, başka evliya aramaya gerek yok. Rabbim bizleri ve onları ahir zamanın fitnesinden muhafaza eylesin, kalbi nefsine, ruhu cesedine, aklı midesine hâkim olan, ibadette ve taatte sebat eden, Risale-i Nurları okuyarak tahkiki imanı elde eden ahir zaman gençlerinin sayısını arttırsın.

Hakk’ı Hakk bilip, Allah’a ve Resulüne itaat edenlere müjdeler olsun…Amin.

Çetin KILIÇ

Kaynak:
Risale-i Nur Külliyatı
Sorularla Risale
Sorularla İslamiyet

1 tane yorum yapılmış

  1. ezgi Bobur dedi ki:

    allah rahmet eylesin

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: