Hindistan’da Bediüzzaman Rüzgarı Esti 1. Bölüm

Hindistan’ın Kerala eyaletinde 29 – 30 Ocak 2012 tarihlerinde iki ayrı Bediüzzaman sempozyumu düzenlendi. Konferanslarda Türkiye, ABD, İngiltere, Dubai, Kanada ve Hindistan’dan da bir çok yerli akademisyen tebliğ sundu.

İlki 29 Ocak Pazar günü Karela eyaletinin önemli üniversitelerinden olan Darul Huda Islam Universitesi ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı işbirliği ile gerçekleştirildi. Konusu “Risale-i Nur ve Türkiye’de İslam” olan ve iki bölümden oluşan konferansın ilk bölümü sempozyuma kayıt yaptıran binin üzerinde yüksek lisans, doktora öğrencisi ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kur’an tilaveti ve dua ile açılan konferansın açılış konuşması Darul Hüda Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Bahaüddin Nadwi tarafından yapılarak konferans hakkında genel bilgi verdi. Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye’den Abdullah Yeğin Ağabey, İhsan Kasım Salihi, Ali Katıöz, Rıza Akçalı, Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Prof. Dr. Faris Kaya, ABD’den Prof. Dr. Thomas Michel, Prof. Dr. Irfan Omar, İngiltere’den Prof. Dr. Colin Turner, Kanada’dan Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Dubaiden Prof. Dr. Abdulhakim El-Enis, Hindistan’dan Dr. Onampilli Muhammad Faizy, Dr. Faisal Hudawi, Dr. Bahauddin Hudawi, Dr. Said Hudawi Nadapuram, Prof. Dr. Sayed Abdul Muneem Pasha İngilizce veya Arapça olarak birer tebliğ sundurlar. Konferansın ardından, kayıt yaptıran bütün katılımcılara birer sertifika verilirken, Kerala’nın önde gelen kanaat önderi ve seyyidlerinden Sayed Munawar Ali Shibab Al Husaini tarafından Darul Huda İslam Üniversitesi adına konuşmacılara sertifika ve plaket takdim edildi.

Daha sonra üniversite kampüsünde, halka açık olarak gerçekleştirilen konferansın ikinci bölümüne geçildi. Bu konferansa ise üniversite öğrencilerinin yanı sıra bölge halkı da katıldı. Bu konferansta akademisyenler üçbinin üzerinde katılımcıya hitap ederek Risale-i Nur ve Bediüzzaman hakkında birer konuşma yaptılar. Kerala Eyaleti eğitim bakanının da katıldığı bu açık hava konferansın son konuşmacısı olan Abdullah Yeğin ağabey İhlas Risalesinden bazı pasajlar okudu ve kapanışta Üniversiteye İİKV adına birer takım İngilizce ve Arapça Külliyat takdim etti.

30 Ocak Pazartesi günü, konferanslar zincirinin ikinci ayağı, yine Kerala Eyaletinin en büyük üniversitelerinden biri olan “Jamia Markazu Ssaquafathi Ssunniyya” ‘da düzenlendi. İki bölümden oluşan konferansın birinci bölümünde yaklaşık olarak onbin kişiye hitap edildi. Sri Lanka milli eğitim bakanının da bulunduğu bu konferansta Eski Bakan Rıza Akçalı ve Prof. Dr. Abdulhakim el-Enis tarafından Türkiye’den getirilen selamlar iletilerek Risale-i Nur ve Üstad Bediüzzaman SAİD NURSİ hakkında bilgi verildi.

Konusu “Çok Kültürlü Bir Dünyada İmanlı, Anlamlı ve Barış İçinde Yaşama Pratiği; Risale-i Nur Yaklaşımı” konulu sempozyumun bu bölümünde beşbin öğrenci arasından seçilen en başarılı üçyüz yüksek lisans ve doktora öğrencisinin yanı sıra çok sayıda akademisyen hazır bulundu. Konferansta Hindistan’ın yerli akademisyenleri Risale-i Nurları geç tanımanın üzüntüsünü dile getirerek böyle bir toplantı için dünyanın dört bir tarafından gelen konuklara teşekkürlerini sundular. Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye’den Abdullah Yeğin Ağabey, İhsan Kasım Salihi, Ali Katıöz, Rıza Akçalı, Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Prof. Dr. Faris Kaya, ABD’den Prof. Dr. Thomas Michel, Prof. Dr. Irfan Omar, İngiltere’den Prof. Dr. Colin Turner, Kanada’dan Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Dubaiden Prof. Dr. Abdulhakim El-Enis, Hindistan’dan Prof. Dr. Abdul Razaq, Shaik Aboobacker Ahmed, Dr. Husain Muhammed Saqafi, Dr. Muhammed Abdul Hakkim Al Azhari, Ismail Wafa, Dr. Aboobacker Pathamkulam ve Umarul Farooq Saqafi Siddqui de İngilizce veya Arapça olarak birer tebliğ sundurlar.

Daha sonra Mevlid-i Nebevi münasebetiyle üniversite tarafından Kerala eyaletinin geneline hitap eden büyük bir program gerçekleştirildi. Peygamber Efendimizi (SAV) anma ve anlama adına sabah saat 09:00 da başlayan program gece 24:00 a kadar devam etti. Kerela eyaleti genelinden 500 bin kişinin peygamberimizin sakal-ı şerifini ziyaret etmek ve efendimizle ilgili sunumları dinlemek üzere toplantıya katıldılar. Yüzbinlerce insanın on stadyum büyüklüğündeki dev bir alanda salatü selamlar ve tekbirlerle olağanüstü bir güzellik oluşturdukları bu atmosferde Türkiye’den gelen misafirlere de söz imkanı verildi. Türkiye’den Abdullah Yeğin Ağabey, İhsan Kasım Salihi, Ali Katıöz ve Dubaiden Prof. Dr. Abdulhakim el Enis Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin peygamber efendimizle ile ilgili bahisleri Arapça ve Malayalam dilinde yüzbinlere takdim edildi. Konuşmaların ardından üniversitenin ve yüzbinlerin manevi lideri Shaikh Abubakir Ahmad’e birer takım İngilizce ve Arapça Risale-i Nur Külliyatı hediye edildi.

Risale-i Nur dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Hindistan’da yüzbinlerce insanın ilgi ve dikkatle dinlediği Risale-i Nur külliyatındaki kâinatın efendisi ile alakalı bölümler katılımcıların Allahuekber nidalarıyla çınladı. (Hindistan’da alkış yapılmamaktadır; beğenilen cümleler ve kelimeler Allahuekber nidalarıyla ifade edilmektedir). Bu olay Risale-i Nur hizmeti tarihinde yüzbinlere Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin tanıtımına şahitlik eden bir nitelik arz etmektedir.

Hindistandaki konferanslar zinciri 1-2 Şubat 2012 tarihlerinde Yeni Delhi’de devam edecektir.

Kaynak: iikv

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: