Hz.Hatice’nin Ebedi Portresi

Hz. Hatice hayatı üzerinden kadına ve insanlığa mühim mesajlar veren bir şahsiyet. Her hali, her yaşayışı, her sözü ince mercekler altında analiz edilmesi gereken bir İslam kadını prototipi. Onun hayat karelerine baktığınızda “Resule dünyadan sevdirilen üç şeyden biri” olduğunun ince nüansını yakalarsınız. Ulaşılması gereken zirveyi çok yakınımızda, içten ve samimimi bir gülümseyişle fark edersiniz.

Bir hayat, dünya ve ahiret sultanlarından birinin portresini içeriyorsa ümmet bilincine sahip herkesin sorumluluğu kapsamında olmalıdır. Resulün (s.a.v.) ilk eşi Hz. Hatice’nin hayat karelerini irdelemek demek, keşfedilmemiş yenilikleri yakalamak demek. Dünya ve ahiret kadınlarının hanım sultanıyla yüz yüze gelmek babında pek çok şey kuşanırsınız. Onu tanıdıkça, yıllar yılı bize hakkında çok şey bilinmiyor ” dayatması altında çokta tanımaya çalışmadığımız o muhteşem şahsiyetten uzak kalmışlığın garip acısı çöker ve  O’nu bulmuş ve keşfetmiş olmanın ise engin muhabbetini… O,  şahsında bir değil binlerce örneklik barındırabilmiş bir ana model. Bu yüzdendir ki batılı onu bizden çok önce keşfetmiş. Onun yaşantısı ve başarıları karşısında şaşkınlar. Ağır Ortadoğu coğrafyasında kadının insan dahi sayılmadığı bir devirde aklı, iffeti, başarısı, becerisi ve şefkatiyle kaim bir iş kadını vardır Arap dünyasında var olmuş. Adı Hatice’ dir… Önsezisi güçlü, iradesi muhkemdir. Vakur ama mütevazı, cömert ama müsrif olmayan, anlayışlı  bu kadın gizemli perdeler arkasında şefkati ve sadakatiyle kendini gösterir. Aksiyoner, girişimci, verici ve sabırlıdır.

Toplumsal rollerinin hiç birini diğerine karıştırmaz.

O kâh eşi olmayan bir sevgilidir Resulün gönül gamını gideren, kâh fedakâr bir yol arkadaşıdır. Kimi zaman munis bir yoldaş, kimi zaman enis bir sırdaş, bazen anaç bir şahsiyet, özverili ve riyasız bir şefkat abidesi olarak karşınızda bulursunuz.

Kimileyin Hire ‘nin, Şamın, Yemenin sessiz melikesi, çölün derin katmanlarının adı saklı sultanı…

Suskundur Hz. Hatice… Hanımefendidir…  Kal dili söylemez ama hal dili size onun muhteşem hayat arkadaşlığını anlatır.  Onu tanırken sizi siz yapacak olan değerleri keşfedersiniz. Eşliğin, arkadaşlığın, sırdaşlığın modelini tanırsınız.

Kutlu bir sevdanın yakarken serinleten çilelisiyle hemhal olursunuz. Muhammed (s.a.v.) yolunun şereflisi olabilmekse aslolan Hatice’yi o şeref zirvelerinin en tepesinde görme lütfuna erersiniz.

Kimi zaman Şib’de öğretmendir o. Kimi zaman yaraları saran hemşire, bir bilendir Hatice.

Genç annelerin rol model tuttuğu ev dizaynı, temizliği, anneliğiyle en öndedir.  Toplumsal aritmetiğin en ince hesaplarını bilen mahir mühendistir.

O çağlara izini sürmüş unutulmaz kahramanı  tanımak duyarlılığında olmak gerek.

“Senden sonra Ey Muhammed!  Seni tanıdıktan sonra  insan nasıl dünyaya ait bir sevgiyi bağrında barındırabilir” in eşsiz kadını size hece hece aşkın ve şefkatin derununu fısıldar.

Toplum ahlakını yapılandırmada onun kadar mahir bir kadın gösteremiyor tarihler. Vahiy sancılarını onun kadar paylaşan, üstlenen sahiplenen yok…

Olaylar karşısında soğukkanlı ama yüreğinden sımsıcak nehirler akıyor Hatice’nin. Dışı serin içi derin bir kadın. Sorumluluğunu sonsuzluğa taşıyor. Olgunluğuna solgunluğunu eklemiş o kutlu yolda. Her şeyini adamış bir kutlu yolcu Hatice. Mümine yaraşır müdekkikliğiyle zirvede. Resulün(s.a.v.) ilk izlerini ilk onun gönlüydü keşfeden. Ketum nazarı tedbirlidir. O daha doğmadan müslim olmuş bir mümindir.

“Hayırlı işlerinizi gizli tutunuz.” gerçeğini uyuvermiş Hatice. Kimselere sır vermemiş, Onu keşfettiğini söylememiş. Kadın ruhuna has coşup taşmaları derin iradesiyle sükûna kavuşturmuş.

Adı göklerde okunmuş Hatice’nin. Ona Rabbinden selam gönderilmiş. Cebrail üzerine kendi selamını katmış. Cennet müjdesiyle iletmiş ona Resul  ama Hatice de en ufak bir şımarıklık yok. Hep hayâlı ve mütevazı… ilmini konuşturuyor:

“ Selam odur diyor.” Marifetullah makamındadır.

Üç iman mertebesini bir arada sunuyor efendisine:

“ Cebarile selam olsun.”

Ufkunun genişliği ise çağların dilinde şiire dönüşüyor:

“Şeytandan başka bu selamı duyan herkese selam olsun.”

Tüm ümmeti selamlıyor. Vahyin annesinin selamı hepimiz ulaşıyor. Onun gönül ufkunun damenine kimseler yetişemiyor.

Tahammülsüz hadiseler karşısında kapıp koyuvermiyor kendini,. Heyhat…

Son asır müslümanın ne çok öğreneceği var ondan…

Boşuna demiyor Son Nebi (s.a.v.)

“Hatice son devrin kadınlarının hanımefendisidir” diye…

Nurdan Damla

cocukaile.net

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: