İngiltere’deki Hizmetler ve Gelişmeler

Esselamu Aleykum ağabeyler, ablalar ve kardeşler,

Küfür ve sefahatin en önemli merkezlerinden biri olan İngiltere’de birçok kardeşlerimiz cehd ve gayretleriyle İslama Kurana hizmet etmektedirler.

Biz aciz kardeşleriniz de Rabbimizin bize verdiği aşk ve şevkle elimizden geldiği kadar hizmet etmeye gayret ediyoruz.

Daha önce yılbaşı okumaları başlığında buradaki genç talebe kardeşlerle yapılan okumalardan bahsetmiştik. Daha sonra muvakkat bir irtibat kopukluğu oldu. Bundan sonra inşallah daha ciddi olarak bu konuyu takip edeceğiz.

Her dünya ülkesinde hizmet etmek gayretinde bulunan ağabeylerimiz ablalarımız var ve belki de aynı sıkıntıları onlar da yaşamaktadır. Fakat buradaki ülkenin ve ülke insanlarının durumlarını anlatarak buradaki hizmetimizi daha iyi anlayacağınızı ümit ediyoruz.

İngiltere’de insanların hayata bakışı sadece iş, ev ve sefahathaneler arasında dokunan mekikten ibarettir. Haftalık çalışıp kazandıklarını, hafta sonu içerek ve sözde eğlenerek geçiren bir toplum olmuşlar. Maddi imkânların rahatlığı kendilerini hayatın anlamından çok daha uzaklaştırmış.

İnsanların birbirine karşı hiçbir güveni kalmamış. Tamamen menfaat üzerine kurulmuş diyaloglar ve samimiyetler. Burada birine “iyi akşamlar” dediğinde “neden bana böyle diyorsun” diyen, yardım etmek istediğinde sana kızıp, azarlayan bir insan profili.

Burada insanlar kendi milletlerinden olmayanları sevmedikleri ve aralarına almadıkları gibi sonradan bir vesileyle gelenleri muhatap bile almıyorlar. Belki dinledikleri insanlar kendilerince artık kendilerinden bir farkı olmayan burada doğmuş ve büyümüş insanlar.

Belki dünya ülkeleri arasında en önemli ülkelerden birini bu kadar kısa özetlemek çok basit kaçabilir. Fakat bizim Allah’ın dinini yayma konusunda, insanlara bir şeyler anlatmak noktasında ne kadar zor bir durumda olduğumuzu anlamanızı sağlar diye düşünüyoruz.

Biz bu durumu göz önüne alarak buradaki Türk gençlerini hedef kitle olarak seçtik. Çünkü ailelerin maddi kaygılarla gelip yerleştiği bir ülkede çocuklarının yavaş yavaş hem dininden hem kültüründen kopmasından mütevellid arayışlarını ancak bu zamanın tüm ihtiyaçlarını karşılayan Risale-i Nur terbiyesi verebilir. Bu terbiye ile yetişen bir nesil ancak bu ülkeye hakkıyla hizmet edebilir diye düşündük.

Bu himmet ve gayretle tanışılan bir kaç ailenin çocuklarına bir ailenin evinde başlatılan Kuran ve iman hakikatleri dersi çok kısa zamanda fark edildi ve sayı 10-15’leri buldu. Artık evler kâfi gelmediğinden bir derslik aranılmaya başlanıldı.

Bir kilisede hafta sonları çocuklara incili anlatmak için yapılmış ama boş kaldığı için kiralanan sınıflardan iki tanesini kuran kursu olmak üzere tuttuk. Şimdi 40-45 talebeyle hafta sonu Kuran-ı Kerim okumayı, sureleri İslam’ı ve Risale-i Nur derslerini mütemadiyen yapıyoruz. En son güzel bir sertifika programıyla 9 aylık emeğimizi bitirdik.

Buradaki güzel gelişmeler vasıtasıyla Risale-i Nur hizmetini ailelere ulaştırdık, evlerde dersler başlatıldı. Gençler dershanelere gelmek istiyor fakat çok uzak düştüğü için gelemeyen kardeşlerimiz oluyordu. Buradaki kardeşlerimizin ulaşım noktasından sıkıntı çekmemesi ve ailelerin talebi doğrultusunda Batı Londra’da yeni bir dershanemizi büyük zorluklara rağmen açtık elhamdülillah. Kurstan sonra 10 kişiye kadar ulaştığımız bir grupla her hafta sonu dershanede yatılı programlar yapılmaktadır.

İlk tanışıldığında Türkçe bile konuşamayan kardeşlerimizin 40 yıllık Risale-i Nur talebesi gibi risale okumalarını gören bir ağabeyimiz gözyaşlarını tutamayıp, “hizmetiniz büyük, bu gençler İngiltere’nin geleceği, bu gençlerin bu kadar değişebileceklerine hiç ihtimal vermezdim” dedirtecek derecede değişmesi bizleri de geleceğe ait umutlandırıyor.

Küçük kardeşlerimizle böyle güzel gelişmelerle birlikte genç kardeşlerimizle de çok güzel hizmetler başlamıştır. Sportif faaliyet vesile edilerek tanışılan ve yemek davetleriyle samimi olunan 20-26 yaş grubu arası 10 kişilik bir genç grupla her hafta düzenli ders yapılmaya başlanmıştır. Bu kardeşlerimizin diğer şehirdeki arkadaş ve akraba ziyaretleriyle başlatılmış olan 2 dersimiz bulunmaktadır.

Ayrıca yine burada çalışma saatlerinin ters olmasından dolayı hiç bir yere gidemeyen sadece iş ve ev arasında mekik dokuyan esnaf abilerle “kebapçılar dersi” adında haftada 1 gün, saat gece 2 den sonra ders başlatılmıştır.

Her Cumartesi akşamı haftalık derslerimizle beraber her Pazar öğlen İngilizce dersler yapmaktayız. Türkiye’den buraya mastır yapmak için gelmiş kardeşlerimizin yoğun olduğu bir diğer şehirde ikinci bir dershane açmak niyetindeyiz. Bu ülkede maddi kaygılarımız, yapabileceğimiz şeyleri kısmen sekteye uğratsada, elimizden geleni yapmaktayız.

Sempozyumlardan kendisini iyi tanıdığımız Colin Turner editörlüğünde Ramazan ayında tüm İngilizlere hitap edecek bir broşür hazırlığına başladık. “Neden bir ay boyunca aç kalır bu insanlar?” sorusuyla merak uyandırarak ramazanın hikmetlerini Risale-i Nur mizanıyla broşür olarak bastırıp, Oxford Street de dağıtmayı niyet ediyoruz. Maddi ve manevi yardımlarınızı bekliyoruz.

Londra Nur Talebeleri

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: