İslamın ve Asyanın İstikbali

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de İslamiyet Asya’ya hakim olacaktır, peki bu nasıl olacak?

Kuranı kerimin ilk emri olan “oku” emrini yerine getirip, geçmişte dünyaya ilim ve irfanda büyük katkıları olan büyüklerimiz gibi, gerçek medeniyeti elde edip dünyaya ilim öğreteceğiz. Hazreti Ebubekir’in doğruluğunu, Hazreti Ömer”in adaletini, Hazreti Ali’nin cesaretini. Hazreti Osman”ın mütevaziliğini öğreteceğiz.

Bütün bunları yapabilmek için, buna şiddetli ihtiyacımız olduğunu idrak edelim. Allah dinine yardım edeni yalnız bırakmaz inayetini yardımını esirgemiyecektir inşaallah. Asya kıtasının sefaletine karşılık avrupada, sair kıtalarda refah huzur, hatta Kurani ve İslami yaşayış, İslam ülkelerindeki insanların aklını başına alma zamanın geldiğini gösteriyor.

Evet “LailaheillallahMuhammedenresululah”da birleşmeliyiz, farzları ihmal etmeden sünneti seniyeye ittiba etmeli, güzide sahabe efendilerimizin karakter ve seciyelerini bu asırda da yaşatma gayretine girmeliyiz. Zihinlerimiz nurlanmalı, fikirlerimiz istişare ve meşveretle filizlenmeli. Allah’ın emrettiği gibi dosdoğru olmalı, cesur ve girişim ruhumuz hep canlı olmalı.

Ümitvarız “en yüksek seda İslamiyetin olacak”hiç şüphemiz yok biz bunun için ne kadar katkıda bulunabiliriz ne yapabilirizin derdiyle dertlenelim, uhuvveti temin edelim, aramızdaki husumetleri bertaraf edelim . Allah’ın inayeti hiç şüphesiz gelecek.

Tüm bu olumsuzlukların sebebi, din düşmanlarının içimize soktukları tefrikalar, yalanlarla bizi aldattılar , böyle yapmakla bize galip geldiler , İslam alemini sefilliğe mahkum ettiler , beyinlerimizi ve vücutlarımızı uyuşturup çalışma istek ve gayretimizi aldılar, kapitalizme mahkum ettiler , kendi öz kaynaklarımızı bize kullandırmayıp çeşitli enrikalarla buralara sahip çıktılar, neslimize sahip çıktılar, bize düşman ettiler , atasıyla bağını kestiler.

Şehvet ve sefahat pompalayarak dinden diyanetten aslımızdan Allah’ımız Peygamberimizden uzaklaştırdılar. Merhameti unuttuk , zekat müessesesini işletmediğimiz için toplumda gelir düzeyinde ciddi farklılıklar oluştu. Bu durum fesatlar , ihtilaller çıkardı . Anarşi doğurdu. İslamı yaşamaz ve yaşatmazsak dünya yaşanmaz olacak.

Bu islam aleminde bir sorun oldugu gibi avrupa içinde aynı tehlike söz konusu. Madde bağımlılığı, gayrı meşru ilişki, avrupanın sonu olacak, buna birde nüfus artışının eksilerde olduğunu söylersek durum avrupa için çok daha vahim.

Evet onların yükleri ağır bizimki hafif yetişip geçeceğiz. Meşrutiyet ve hürriyete sahip çıkalım, islami terbiyeden ayrılmayalım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Amin

Çetin KILIÇ
Kaynak: Risalei Nur Külliyatı

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: