İslamiyet Çok Güzel Dindir. Gel Beraber Müslüman Olalım (Moldavya Hizmet Mektubu)

Essalamu aleykum aziz ve sevgili Ağabey ve abilermiz.

Hadsiz şükürler olsun Cenab-ı Hak bizi bu hizmette istihdam ediyor.  Şevk ve gayret vermiş.

Azerbaycan’da Ekrem kardeş, Moldavya’da hristiyan olarak tanınan kakauz türkleri ve orada yaşayan moldavanlar ve başka milletler mahşer günü “bu nurları niye bize ulaştırmadınız” diye soracaklar ve bu niyetle Moskava’ya gelip esnaf Azeri Elçin kardeşle görüşüyor.

Moldavya eskiden Sovyetler Birliği’nde roman dilli, 4 milyona yakın nüfusu olan, Romanya’ya komşu olan küçük bir yerdir. Elçin ve Hasil kardeş 2 sene evvel Moskava’dan Moldavya’ya dersane  açmak için gelmişler. Ancak Moldavya sınırından onları geri döndürmüşler.

Ekrem ve Elçin kardeş haziran ayının evvelinde ilk kez olarak Moldavya’nın Kisinyov şehrine gelip otele yerleşiyorlar. Sesli olarak Birinci Sözü okuyup otelden çıkıyorlar. Çarşıda ilk rastladıkları adam Ekrem’in askerlik arkadaşı Faris oluyor. Farisle bir ders okuyorlar. Dersden sora Ekrem’le Elçin kardeşi Vakıf  isimli, çoktan burada yaşayan kardeşle tanıştırıyorlar. Vakıf kardeş Ekremleri gördüğünde onları beklediğini söylüyor. Vakıf diyorki “ben bu gece bir rüya gördüm. Rüyada şehrin hocası bana dedi ki, bu gün buraya 2 Azeri kardeş gelecek. Sen onlara yardimcı ol. Onların dediğini yap

(Rüyadan 20 gün sonra Vakıf kardeş hatırlıyorki, rüyayı gördüğü gün evinin penceresine hiç görmediği bir kuş 3 defa pencereye vurup içeriye girmek istemiştir)

Vakıf  kardeş kendi parasıyla muvakkat bir yer kiralıyor ve 3 gün içinde Kisinyov şehrinde 2 odalı dersane tutuyorlar. Sonra Ekrem kardeş Fahreddin kardeşe telefon açıp Moldavya’ya davet ediyor.

Moldovya’da güzel hizmetler var, sahip çıksanız güzel olur. Şimdi 3 aydır Kisinyov şehrinde dersane  var. 3-4 Azeri kardeş namaza başlamış. Vakıf  kardeşin 200 km mesafede olan Soroka şehrinde yaşayan 68 yaşında kayınvalidesi Nina Pavlovna muallime, rusça risaleleri, hem kendine, hem de etrafındakilere iştiyakla okuyor.  Böyle kitapların evine gelmesine çok seviniyor ve şükür ediyor. İnşaallah bu yakınlarda müslüman olur.

Sonra Vakıf  kardeşin hanımı, annesinin risaleleri böyle iştiyakla okumasını ve Vakıf’ında çok değişip namaza başlamasını görünce hayretinden o da kitapları tatkika başlayıp 5-6 gün içinde Rusça  Lemaları bitiriyor.

Vakıf  kardeş ciddi olarak hizmet ediyor ve evi şimdi bir Nur Ailesi olmuş. Tanıdıklarımızdan eskiden eşkiya olan Kamran kardeşe Rusça risaleler vermiştik. Ondaki değişikliği gören hanımı Risaleleri okumaya başlıyor ve Hristiyan cemiyetinin faal bir uzvu olan annesine, akrabalarına Risalelerden okumak için veriyor.

Şimdi sureleri ezberlemiş, Rusça romanca bröşürleri bitirip , Lemaları okuyor. Kamran kardeş her akşam evde ailesiyle Risaleleri okuyorlar.

Ramazan ayı da çok bereketli oldu. Her gün 3-4 yeni yeni adamları davet edip iftar verdik, kitaplardan verdik. Moldavya müftüsü moldavan olan Salmana “iman ve küfür, Ramazan” ve başka Risaleleri verdik. O da memnuniyetle Risaleleri alıp dediki  “hem kendim okurum, hem de camiye koyarım başkalarıda istifade etsin” İnşaallah ileride  Romancaya tercümesine çalışırız.

Rus, moldavan, ukraynalı, kakauz türkü olan gençlere de kitaplar vermiştik. İçlerinde iştiyakla okuyup derse gelenler var. Risale-i Nur kendini muhtaç olanlara okutturduğunu ve “Ya Rabb kalbleri, akılları Nurlara musahhar yap” duasını açık müşahede ediyoruz.

Risalelerle burada tanışan, Kisinyov’dan 30 km mesafede yaşayan Türk Yüksel abi de verdiğimiz Risaleleri evde masanın üzerine koymuş. Ev sahibi 76 yaşında Aleksey Risaleleri masanın üzerinde görmüş ve 2-3 nü almış okumuş. Sonra Yüksel abinin hanımına demişki “İslamiyet çok güzel dindir. Gel beraber müslüman olalım”. Ve şimdi Rusça Risaleleri zevkle okuyor.

Kakauz türkü olan İlya 10 senedir müslüman olmayı düşünüyor  ve bu Ramazanda islamı kabul ediyor. Beraber ders okuduk ve okudukça kendini tutamayarak “bu ne güzel sözler, bu ne güzel sözler” diyordu.

Kirada kaldığımız ev sahipleri İvan ve Nadejdaya Ramazan ve Hastalar Risalelerini biraz okuyup verdik. Onlarda ruhumuzu tedavi edecek kitaplardır diye kanaate gelerek götürdüler.

Burada yaşayan çeçen Said Mansur da kitapları okuyor. Buranın Kakauz vilayetinin Komrat şehrinde üniversitede muallim olan Agasi’ya Asay-ı Musa vermiştik. O da okuyor, hem de başkalarına okuyor.

Azerbaycan’dan buraya yeni olarak çalışmaya gelen Sami kardeşle tanıştık. 5-6 aydır namaza niyetlenmiş. Sureleri verdik ezberledi ve şimdi namaza başladı. Risalelere şevkle çalışıyor, sesli olarak okuyor ve her gün dersaneye geliyor. Şimdi dersanede kalan Tural kardeş hizmetlere vesile olsun diye, hem de romanca öğrenip Risaleleri romancaya tercüme etmek için üniversiteye girmek istiyor.

Elhamdulillah az bir zamanda her tabaka arasında rus, moldavan, kakauz, ukraynali, Azeri, kadın, erkek, çocuk, ihtiyar, muallim, talebe, müftü, Risaleleri dualarınız bereketiyle biliyorlar ve okuyorlar.

Dua edin Cenab-ı Hak gayretimizi, şevkimizi, imanımızı arttırsın, istihdam eylesin, binlerle insanın hidayete gelmesine vesile etsin…

Moldavya Nur Talebeleri

… onların namına Fahreddin , Tural

09.09.2012

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: