İstanbul’da Yaşayan Sudanlılara Risale-i Nur Tanıtıldı

Sudan Milli Günü münasebetiyle, 08 Ocak 2012 günü İstanbul Sudan Başkonsolosu Sayın Asım M. A. Mukhtar İbrahim’den aldığımız davet ile, Ruba Vakfını temsilen Sudan Milli Günü kutlamalarına iştirak ettik.

Kutlamalarda; İstanbul’da yaşayan Sudanlılar, Konsolosluk personeli ve diğer davetliler vardı. Öncelikle Sayın Başkonsolos ile bir müddet sohbet ettik. Kendisiyle daha önceden, Katar Milli Gününden tanışıyorduk. Ruba Vakfını temsilen gelen heyetimizi son derece içten karşıladı. Eserlerden haberdar ve müsbet bir insan. Hizmet ile alakalı her türlü desteği sunacağını belirtti bizlere.

Davetliler arasında olan 16 yaşındaki Sudanlı Ahmed Mohammed Osman ile tanışıp sohbete başladık. Sözleri bizleri hem sevindirdi hem de çok şaşırttı. Kendisine Arapça Risale-i Nuru uzattığımızda birden yüzünde tebessüm oluştu. “ Ben bu kitapları biliyorum. Babam Sudan’dayken bu kitapları sürekli okurdu. Kelimat( Sözler)’ı hatırlıyorum.” Dedi. Onun bu sözleri bizleri de ziyadesiyle memnun etti. Türkiye’de bir Türk Okulunda okuyormuş. Verdiğimiz eseri okuyacağını belirtti.

Davetliler arasında Ahmed Abu Salih ve iki arkadaşıyla tanıştık. Sohbet esnasında kendilerine eserlerden bahsetmeye başladığımızda, Ahmed Abu Salih söze girdi:” Ben bu eserleri babam vasıtasıyla tanıyorum. Babam bana sürekli, Risale-i Nur’un Kuran-ı Kerim’i izah tarzının hiçbir tefsirde bu derece etkili olmadığını söylerdi.” Onun bu sözleri bizleri ziyadesiyle sevindirdi. Kendisine eserlerden hediye edip ayrıldık.

İzmir ve yöresinde yaşayan, Osmanlı zamanında Türkiye’ye gelmiş Sudanlıları temsilen kurulmuş olan Afrikalılar Dayanışma Derneği yetkilileri ile de tanışma fırsatımız oldu. Sudan’a atalarının memleketine ziyaret amaçlı gitmek istediklerini belirttiler. Sudan’da hizmette bulunan dershanenin ve kardeşlerin kendilerine her türlü yardımı yapabileceklerini belirttik. Ziyadesiyle memnun oldular.

Davetliler eşleri ve çocuklarıyla gelmişti. Ekibimizden Abilerin bazıları eşlerini de getirmişti. Dolayısıyla bayanlara ve çocuklara yönelik de hizmet de yapıldı. Zaten kadınlar fıtri olarak birbiriyle hemen kaynaşabiliyorlar. Birçoğu eserlere ciddi tevecüh gösterdiler.

Yaşadığımız bu hadiseler hepimizi gayrete getirdi ve eserleri daha birçok insana ulaştırmamız gerektiğini hissettik.

Ruba Vakfı

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: