Kırklareli’nde Bediüzzaman Mevlidi Yapıldı

Vefatının 52. Yılında Bediüzzaman Said Nursi Kırklareli’nde yapılan programda anıldı. Kırklareli’nde ilk defa Bediüzzaman Mevlidi yapılmış oldu.

Mevlid Kırklareli merkez camii olarak bilinen Hızırbey camiinde yapılmıştır. 1 Nisan Pazar dünü öğle namazından önce cami imamının vaazı ve akabinde kılınan öğle namazından sonra başlamıştır.

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında Türkiye birincisi Dünya dördüncüsü olan Hafız Mehmet Bilir hocaefendinin okuduğu Kur’an tilavetiyle program başlamıştır.

Kur’an’dan Etkilenenler

Kur’an okunurken farklı aralıklarda caminin yanından geçen 2-3 kişi, güzel okunan Kur’an sesini işitip camiye gelip “Ne kadarda güzel Kur’an okunuyor, alış-verişten eve dönüyorduk Kur’an sesini duyunca dayanamayıp geldik” diye ifadelerde bulunarak kapıda Risale-i Nur ve Lokum dağıtan gençlere sorarlar “Burada Bediüzzaman Mevlid’i var, onun için bu kadar kalabalık toplandı, buyurun size Bediüzzaman’ın eserlerini verelim” diyen gençler dışardan Kur’an sesini duyup gelenlere Risale-i Nur’ları verip gönderirler.

Kur’an’dan sonra Sinevizyon gösterisine geçilir. Üstad’ın hayatının anlatıldığı 10 dakikalık video izlettirildi.

Asrın Müceddidi Bediüzzaman’dır

Son olarak da Kırklareli eski vaiz ve imamı, aynı zamanda radyo programcısı ve kitap yazarı Abdülhamid Oruç hocaefendi, Bediüzzaman’ı anlattı ve “Bediüzzaman asrımızın müceddididir” dedikten sonra müceddit kelimesinin ne anlama geldiğini hadislerden ve tarihten örnek vererek bizlere anlattı.

Ücretsiz Risale-i Nur Dağıtıldı

Program bitişinde bine yakın Risale-i Nur eserleri, küçük kitaplar ücretsiz olarak, Kırklareli sakinlerine dağıtıldı. Kitapları alan bazı kişiler daha cami içerisinde kitapları okuduklarını müşahede ettik. Ayrıca Edirne, Babaeski, Uzunköprü, Çorlu, Çerkezköy gibi Trakya’nın birçok beldesinden programa iştirak edenleri müşahede ettik. Bayanlarında programa ilgi gösterdiklerini ifade edebiliriz ayrıca.

Program sonunda hatıra fotoğrafı çekildi ve akabinde yüze yakın kişiye dersanede yemek ve çay ikramı oldu. Bizlerde İkram’dan sonra Hafız Mehmet Bilir hocamızı alıp İstanbul’a geri dönüş yaptık. Programa Ruba Vakfı’nda ki ağabeylerimizle beraber iştirak etmiş olduk.

Bediüzzaman Mevlidi – KIRKLARELİ (44 fotoğraf) Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir kısmıda aşağıya eklenmiştir.

İşte Mevlid’den objektifimize yansıyanlar…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: