Malay bir genç ve Risale-i Nur

Edirne Esnaf Okuma programında Malezya’dan gelen İbrahim Ünal adında 15 yaşlarında bir genç vardı. 15 günlüğüne Türkiye’ye gelmişti. Aslında babası İrfan ağabey Çanakkaleli olup Malezya’da Malay bir hanımla evlenmiş orada yaşamaya devam etmekteydi. Oğlunu ilk defa Türkiye’ye gönderiyordu.

Oğlunu Türkiye’ye göndermesinin sebebi,  Çanakkale’de bulunan dede ve nenesinin dualarını almakla beraber Türkiye’deki Risale-i Nur hizmetlerini bizzat yakından görmesiydi. İbrahim, 15 günlük seyahatinin bir kaç gününü Çanakkale’de dedesinin yanında geçirmiş ve bu esnada tarihi yarım adayı gezmiş ve Çanakkale Savaşı hakkında bilgiler almıştı.

Bizimle anlaşacak kadar Türkçesi olan İbrahim kardeşimiz 15 gün boyunca Türkiye’de çeşitli bölgeleri gezme ve Risale-i Nur hizmetlerini görme imkânı oldu. Bizde onunla beraber Edirne’de okuma programında beraberdik.

4 dil bilen ve Kuran’dan yapmış olduğu ezber ve bu yaşta buralara hizmet amaçlı bir seyahat yapan çocuk elbette ki çocuk yetiştirmede nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve neticesinde topluma ve millete faydalı nasıl insanlar yetişeceğini bizlere bir kez daha gösterdi. Aşağıdaki videoda İbrahim’i, Türkiye’deki istifadelerini ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: