Malezya Kuran Gönüllüleri Durmak Bilmiyor!

Değerli ağabeylerimiz;

Malezya’da yağmur mevsimi olması hasebiyle Rahmetin semadan nüzul ile muhtaç olanların imdadına yetişmesi ve berekete medar olması Rahmet-i ilahinin bu memleket civarındakilere bir lütfudur diye telakki ediyoruz.

Gayemiz ve ümidimiz odur ki inşallah maddi-manevi bir rahmet olan Risale-i Nur dahi Cenab-ı Hakkın izniyle ve istemesiyle bu yağmur mevsiminin Rahmeti gibi Malezya’ya ve çevresindeki ülkelere tarafı İlahiden kalplere, akıllara ve ruhlara yağacaktır.

Son günlerde bize yazdığınız mektupta Malezya ile alakalı bir mektup irad etmiştiniz. Biz de ona mukabil cevaplar vermekle beraber Malezya’daki son hizmetlerden kısaca bahsedeceğiz.

1- Ekim ayındaki sempozyum İslam Üniversitesi Yetkilileri tarafından kabul edildi. Ve bize Sempozyum protokolünü, kendi yükümlülüklerini ve bize düşen vazifeleri yazılı bir şekilde verdiler. Sempozyumun resmi yetkilisi olan heyetten geçmesi ise daha bitmiş değil. Dolayısıyla tam resmiyet kazanmış değil. Fakat M. İkbal Hocaya göre bir mazarrat görünmüyor. İnşallah yakın zamanda resmi bir netice elimize geçer, biz de Risale-i Nur’un müjdecisi olarak sizlere cevabı bildiririz.

2- Türkiye’ye üniversite ve doktora gibi vesileler ile göndereceğimiz talebeler için yapılan çalışmada birçok öğrenci ile görüşüldü. Şuan netlik kazanan iki kardeşimiz var inşallah bu sayı artar.

3- Asa-yı Musa’yı tercüme için bir hocaya verdik, kısmen tercüme etti. Fakat tercümesi bizim istediğimiz kriterlere uygun olmadığı için vazgeçtik. Tercüme yapabilecek uygun bir kişi bakıyoruz. Dua edin kısa zamanda Rabbim vazifelisini göndersin.

4- Malayca tercümeler ise: Hanımlar Rehberi tashihatı bitti, fihristesini tashih ediyoruz. Küçük Sözler’in yarısı tashih edildi, devam ediyor, Hutbe-i Şamiye ve Gençlik Rehberi’nin tashihatları devam ediyor, Meyve Risalesi beklemede…

Basılan Hazır Kitaplarımız: Hastalar Risalesi, İhtiyarlar Risalesi, Ene-Zerre, Münacat, İçtihad Risalesi, Ramazan ve Şükür Risalesi, Zelzele Risalesi, Muhtasar Tarihçe-i Hayat, Yirminci Mektup.

Son birkaç ayda Malezya’nın mazhar olduğu hizmetler istikbale bir çekirdek belki de mukaddeme olur diye hem de tahdisi nimet nevinden anlatıyoruz.

Haftada umumi ders, Esnaf dersi, Ev dersleri, İbnur Hoca’nın evinde yapılan ev dersi… Ayrıca bir özel okulda okul öğretmenlerine yapılan dersler tarzında devam ediyor. Derslerimiz cemaatin durumuna göre Malayca, İngilizce, Arapça ve Türkçe seklinde olmaktadır.

Okullarda görev yapan hocalarımız ve Esnaf Ağabeyler ve talebe kardeşlerimizin himmetiyle her zaman yeni birilerinin Nurlarla tanıştığını müşahede ediyoruz. İnşallah bunlar zamanla Malezya için semaradar birer şecere olur. Malezya Üniversitesinde okuyan malay Hayrul Enver Kardeşimizin Nurlara çalışması ve okuldaki arkadaşlarını defalarca dershaneye davet etmesi Bangi dershanemiz için ve orada himmet eden ağabeylerimiz için sevk vesilesi oldu. Üniversitede görev yapan ağabeylerimiz Risale-i Nur’ları okuldaki öğrencilerine anlatmakla beraber sık sık kitap alıp hediye etmeleri de Risale-i Nur’a olan alakayı kuvvetlendirdiğini görüyoruz.

Bir sonraki başka gelişme; geçen günlerde U.P.M (Universiti Putra Malaysia)’de mastır ve doktora yapan Afrikalı öğrencilerin dershaneye davet edilmesiyle samimi bir mananın oluşturulması Nurlar cihetiyle manidardır diye telakki ediyoruz.

İslam Üniversitesinde yapılan kitap standı ile Risale-i Nurlar satıldı ve neşredildi. 

Geçen Nisan ayında İslam Üniversitesinde okuyan Arap ve Afrikalı öğrenciler ile 5 günlük okuma programı yapıldı. Bu vesileyle yeni kardeşler Nurları tanımış olmakla beraber içlerinden haftalık derslerimizi takip eden kardeşlerimiz oldu.

Geçen günlerde Avustralya’dan ziyaret için gelen kardeşler ile bazı ziyaretler düzenledik, Pakistanlı İmran Nazar Hüseyin adlı dünyanın birçok ülkesinde konferans veren İslam ulemasına Risale hediye ettik. Kendisi Bediüzzaman’ı tanıdığını söyledi ve daha sonra yüzlerce kişinin katıldığı konferansta Üstad’ı ve Nur hizmetlerini manidar bir misalle anlattı.

Sonraki gün özel bir İslam okulunu ziyaret ettik ve okulun müdürüne ve bazı öğretmenlerine ve konferans katılımcılarına nurlardan hediye ettik.

Sonra Malezya’nın diğer illerine seyahat düzenledik. Kuantan, Terengganu, Kelantan bu eyaletlerdeki camileri mescitleri Kur’an Kurslarını ziyaret edip risalelerden hediye ettik.

Kuantan’da Merkez cami ve mescitlere nurlardan bırakıp görevlilere hediye ettik. Terengganu‘da Insaniye Üniversitesinde görev yapan Hocasıyla tanışıp kendisine ve öğrencilerine nurları anlatıp kitaplar hediye ettik. Kristal Caminin ki; çok meşhurdur, cami görevlisine Nur’lardan hediye edip nurları anlattık. Terengganu’daki diğer cami ve mescitlerin din görevlilerine nurlardan hediye ettik. Yolda tanıştığımız bir gazeteciye de nurlardan hediye ettik. “Eğer ben bunları seversem hemen neşrederim” diye vaat ediyordu.

Sonra Kelantan’da Muhammediye adlı merkezî büyük bir camiye ve gittiğimiz diğer cami ve mescitlere nurlardan bırakıp hediye ettik. Kelantan İslam Bilgi merkezi adlı özel bir kitap ve yayın kuruluşunun sahibiyle tanışıp nurlardan hediye ettik nurları anlattık. Risaleleri okuyup değerlendireceğini ve elinizde varsa diğer eserleri de bir sonraki gelişimiz de getirmemizi istedi. Hoş bir muhabbet ve çaydan sonra yolumuza devam ettik. Sonra Kamboçyalı ve Malay öğrencilerin kaldığı, hafızlık ve diğer İslam ilimlerinin öğretildiği öğrenci kampına gittik. Oranın da din görevlisine ve öğrencilerine Arapça ve Malayca nurlardan kitaplar hediye ettik.

Sonra ki gün başka bir Hafız okulunu ziyaret edip Nurları anlatıp kitaplardan hediye ettik. Din görevlisi kitapları okuyup değerlendireceğini söyledi. Akşam dershanede kalan Hayrul Enver kardeşimizin evine misafir olduk. Bu kardeşimizin üç ağabeyi var üçü de farklı alanlardaki okul ve Kuran kurslarında görevli. Onlara da Arapça ve Malayca kitaplardan hediye edildi, nurlardan dersler okundu. Onlar ve bizler memnun olarak ayrıldık. Sonra seyahatimizi Kuala Lumpur’a dönerek bitirdik. Gayemiz o ki inşallah bunlardan birileri Nurları okur ve talebelerine ve tanıdıklarına neşreder. Bu amaç ve gaye ile seyahatimizi tamamlamış olduk. 

Geçen günlerde İhsan Kasım ağabeylerin Malezya’ya teşrifi ayrı bir şevke vesile oldu. Arap ve malay misafirler, yapılan dersler Hizmetimiz için önemli bir vesileydi. 

Evet değerli ağabeylerimiz hizmetimiz bu minval üzere devam ediyor. Sizlerin duası buradaki hizmetlere en büyük vesilelerdendir. Biz gurbet fakirlerine, dua acizlerine sizlerin dualarıyla yardımına koşmanız, bizim en büyük sermayemizdir.

Allah Kuran ve iman yolunda hepimizi daim kılsın. Vesselam.

Malezya Nur Talebeleri

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: