Meryem’in Rüyası

Meryem uyanmıştı, yatağından kalktı odasının penceresinden dışarıyı seyrediyordu, komşuları Ahmet amca koyunlarını otlatmaya götürüyordu, köpeği dermanda bir oraya bir buraya koşuyordu.
Annesi içeriye girdi,
-Kalktın mı Meryem, dedi.
Meryem
-Kalktım anne, dedi
Hadi kahvaltı hazır, elini yüzünü yıka gel, dedi annesi.
-Tamam anne diye cevap verdi Meryem.
-Anne biliyormusun bu gece rüyamda ne gördüm, dedi.
-Annesi “anlatmazsan nereden bileyim Meryem’ciğim” dedi.
Anlatıyorum öyleyse.

-Kocaman bir fabrikanın içinde idim, bütün makinalar çalışıyor fakat hiç ses çıkmıyordu, ne tuhaf değilmi anne, fabrikada hiç kimse yoktu, kimse çalışmıyordu, makinalar kendi kendine çalışıyor bir şeyler alıyor bir şeyler veriyordu. Fabrika birden ayağa kalktı yürüdü evet evet yürüdü ama yine hiç ses çıkarmadı, biliyormusun, birde ne göreyim fabrikanın küçücük penceresinden, içine bir şeyler giriyor pencereden girenler makinaların içine düşüyor orada işleniyordu, asıl ilginç olan ne biliyormusun anne,

-Nedir ilginç olan Meryem’ciğim,

sanki makinaların yakıtları da bunlardan sağlanıyor, hatta ve de hatta bozulan makinayı bile pencereden dökülen şeyler tamir ediyor, yok daha neler, deme sakın anne rüya bu, insan rüyada böyle şeyler görebilir.

Evet, evet bozuk ve çalışmayan makina, içine pencereden dökülenlerden aldı ve işlemeye başladı, yine ayağa kalktı fabrika, evet tutunmam gerek birde koşarsa düşebilirdim, pencere açıldı yine içeriye bir şeyler düştü makinaların içine defaatlarca aynı şeyler oldu anne.

Uzun bir aradan sonra dışarıdan bir şeyler duydum insanlar konuşuyordu ama ne dediklerini anlayamıyordum, fabrikanın yanına geldiler, ondan bir şeyler aldılar ama hiç göremedim ne olduğunu, ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama fabrika, içinde bir fabrika yapmaya başladı, doğrusu şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım. Yine insanların sesini duydum ama oldukça kalabalıktılar bu sefer, sevinçle bir şey bekliyorlardı, bir el fabrikanın yaptığı o küçücük fabrikayı aldı fabrikanın içinden, insanların sevinç seslerini duydum bu kez.

Anne! hiç Kendi kendine çalışan fabrika olurmu?

Üstüne üstelik fabrika kendi kendine birde fabrika yaptı.

Hiç böyle şey olurmu?

Kapı çaldı, sütçü geldi. Dedi annesi..

Çetin Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: