Mücadele Suresi

“Allah’a şikâyette bulunan kadının sözünü Allah işitmiştir.” (mücadele) Mücadele suresinin tüm ayetlerinde Allah (cc)’nin ismi geçmektedir. Allah’ı bize anlatan üç şeyden biri de Kuranı Kerim’dir. Anlamamızı, idrak etmemizi isteyen Allah, bize mücadelede zafere nasıl ulaşılır, ne yapmam gerek diye, indirdiği ayette apaçık belirtmiştir. Benimle beraber olacaksın buyurmaktadır, sana ancak ben yardım edebilirim, ben müsaade etmezsem sana hiç kimse yardımcı olamaz diyor Allah(cc) adeta.

Tarih buna şahit, inanıyorsanız üstünsünüz, Bedir, Uhud, Hendek, Çanakkale gibi nice zaferler Allah’ın yardımı olmasa idi kazanılamazdı hiç şüphesiz.  “Ol” deyip olduran Allah, inanan kullarına vadettiği her şeyi verecektir elbet. Dualara icabet eden Mevlam hiç bir kulunu darda bırakmaz. Yeterki istemesini bilelim. Sayısız yarattıklarının her ihtiyacını an ve an ikram eden Allah darda kalan kadının sesini duymuş ve cevap vermiştir.

Zaman ve mekandan münezzeh olan Allah cc her zaman her yerde olduğuna binlerce deliden sadece bir delildir mülk süresi. Dünya meşgalesinden sıyrılıp kâinatı seyreden, tefekkür eden Allah’ın esmasını şahit olur, büyüklüğünü idrak eder, sonsuzluğunu anlar, onu yaradanının onun için neler yaptığının farkına varır, bütün bunları akleden insan Allah’ın emirlerine sıkı sıkı sarılır, yasaklarından kaçar. Allah bizleri kendisini hakkıyla bilenlerden eylesin.

Çetin Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: