Mükemmel Varlık İnsan

Müslümanlar zilleti kaldırıp izzet ve doğruluğu yayacaklardır, içinde ahiret fikri, İslam fikri olmayan bütün sistemler bitecektir. Ne zaman? Beş duyu hapishanemizden çıktığımız zaman, beş duyu hapsinde nasıl çıkarız? İşte asıl soru bu.

Allah insana kendi ruhundan üflemiş, kâinata halife olarak göndermiş ve tenezzül edip onunla konuşuyor duasını niyazını dinliyor ve icabet ediyor. İnsan eşyanın hakikatini yani Allah’ın esmasını görebilmeye muktedir olan varlıktır. 14 milyon yıl önceden beri kendisi için hazırlanan dünyaya gönderilen insan, adeta ağacın meyvesinin tadı, kokusudur. Alemde ne varsa, Ademde’de vardır. Alem TV nin başrol oyuncusudur.

Peygamberimiz (sav) “Gözümün nuru namaz” buyuruyor. Karanlıkta göremeyen göze nur gerek, bunun kaynağıda namazdır, insan bunu idrak edebilmeli. Her şey konuşur ama insan kelâm eder. Bütün varlıkların sesi duyan, denizin dalgasının sesini işiten, rüzgarın uğultusuna dikkat kesilen insan, her şeyin Allah’ın “Kün” sesiyle yaratıldığını idrak eder.

Hazreti Ali buyuruyor “Ben görmediğim Allah’a inanmam ki.” İnsan Allah’ı tanıdıkça insan olabiliyor. Son elçinin getirdiklerine lakayt kalmayıp sımsıkı sarılan insan, imanından aldığı güçle sınırsızlığı bile biliyor. Kâinat insana hizmet verecekse, insanın insan olması gerektiğini biliyor. Ancak insan olursa rıza-i ilahiyeye varabileceğini, cennete layık olabileceğini biliyor. Bizleri insan olarak yaradan Allah’ımıza binlerce şükürler olsun.

Çetin Kılıç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: