Nur Talebeleri Filipinleri Aydınlatıyor

90 milyonluk bir ülke düşünün nüfusunun 90% ‘i Hıristiyan. Bu ülkenin kuzeyinde bir dağ köyü düşünün. Bu köye en yakın camii 2 saat mesafede.

Bu köyde yaşları 8-15 arasındaki 5 çocuk İslamiyeti tercih etti. Allah’ın hidayeti, Filipinlerin bir dağ köyünde (Kiangan, Ifugao) 5 çocuğa ulaşıyor. Ne büyük rahmet, ne büyük azamet.

5 çocuğun ilk Müslümanlarla tanışması, orayı ziyaret eden Nur talebeleriyle oluyor.

Bu Nur talebelerin hal, tavırlarından ve namaz kıldıklarını görünce etkilenmişler ve Kime ibadet ediyorlar, ibadetlerinde ne diyorlar, İslam nedir? gibi sorular sormaya başlamışlar. İsmi Jomar olan ilk çocuk, sorularının cevabını aldıktan sonra, ben Müslüman olmak istiyorum, çünkü bundan sonra tek bir İlaha ve doğru olan şekilde ibadet etmek istiyorum demiş..

2.çocuk Zehra ismini almış, 11 yaşında olmasına rağmen defalarca İncili okumuş. Kendisi İslam’ in tek tanrı inancını öğrettiğini ve Hz. İsa’nin sadece Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu öğrenince, kalbi huzur içinde dolmuş ve mutmain olmuş. İlk namazını kılınca, Allah’ın bütün ihtiyaçlarını karşıladığını bilmesi ona hayatin ne kadar güzel olduğunu hissettirmiş..Kuran-i Kerim’in hayata dair güzel şeyler öğrettiğini bilmesi Zehrayi çok mutlu etmiş..

En son çocuk, John da, 10 yasında, kardeş ve arkadaşlarının Islamiyeti tercih ettiklerini görünce, demiş: “ben de uzun zamandır, tek bir İlah’a inanıyordum, ama annemi üzmemek için, bunu kendime saklıyordum demiş. John’a sorulduğunda tek İlah’a nasıl inanıyorsun?, O da cevap veriyor; “ nasıl bir arabada 2 şoför olunca, karışıklık çıkar.. Tek ilah çok aşikar..”

8 yaşındaki büyük ruhlu küçük Hasana, büyükleri hayrette bırakacak birsey demiş: “ Bazı insanların yanlış olan bir yola inanıp, hayatlarını vermeleri ne kadar acı verici. Kendisinin Kuran hakikatlerini arkadaşlarına duyuracağına söz veriyor”.

Bazen çocuklardan ders almamız gerekiyor herhalde.

Çocuklar namaz kılarken, arkadaşları da bizde katılmak istiyoruz diyorlarmış. Müslüman olmamalarına rağmen, namaz kıldıktan sonra huzur hissettik diyorlarmış. Bu durum Namazdaki sırdan kaynaklanıyor olsa.

5 çocuk, Nur talebelerinin Manila, Filipinlerde düzenledikleri 5 gün suren çocuk kampına katıldılar Nisan ayinin ilk haftasında. Çok istifadeli olduğunu söylemişler.

Bu çocukların bulunduğu köyde küçük bir mescid açmak istiyoruz. Gidip namaz kılabilecekleri ve manevi destek alabilecekleri bir yer. Nur talebeleri şu an o köyde kalıyor, çocuklara temel İslami bilgileri öğretmek için. Bundan sonra da sık ziyaretler yapılacak Kiangan, Ifugao,’ ya..

Manila, Filipinlerden Bol selamlar
Emre Şerbetçi

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: