Ölmek mi Zor Kalmak mı?

Şairin dediği gibi ; Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber… Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?

Öleceğiz müjdeler olsun, müjdeler olsun! Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun! Ölüm de doğum gibi bir nimettir, her ne kadar zahiren yokluk gibi, lezzetlerin son bulması gibi, hatta korkutucu gözükse de hayatın bitmesi gibi gözüken ölüm aslında yeni bir başlangıcın habercisidir, fani alemden bâki aleme bir geçiştir.

Ölüm hayattan terhis olmaktır, dünyaya gelişin Allah’ın takdiri ile olduğu gibi dünyadan gidişinde O’ nun istemesi ile olmaktadır. Toprağa atılan her çekirdeğin ölümü o bitkinin doğumudur. Çürüyüp tefessüh ettiğini düşündüğün tohum öyle bir kimyadan geçiyor ki mis gibi kokan rengarenk çiçek oluyor, çeşit çeşit tatlarda meyve veren ağaç oluyor. İşte bir bitki tohumu toprağa girip böyle bir hal alıyorsa, yaratılanların en şereflisi olan insan da toprağa girince berzah aleminde sümbül verecektir hiç şüphesiz.

Ölüm neden nimettir?

Hayat gittikçe ağırlaşıyor ayak gitmiyor, bel tutmuyor, göz görmez oluyor, hastalıklar baş gösteriyor, ağrılar sızılar hayatı çekilmez hale getiriyor, yaşamak ızdırap oluyor. Böyle bir durumda olan biri bu ızdırapların son bulmasını cani gönülden arzu eder. Hem gideceği yerde önden gitmiş olan ana babasına sevdiklerine kavuşacağı için mutlu olur. Peygamberimiz (sav)’in sohbetinde bulunmayı kim istemez Hazreti Ebubekir, Ömer efendilerimizle hasbihal etmeyi kim arzu etmez, ceddiyle oturup dünyadaki ahvali konuşmayı her mümin ister. İşte dar, sıkıntılı âhirete göre zindan olan bu dünyadan Allah’ ın bâki olan alemine rahmetine gireceksin.

Hem ölüm olmasa idi o zahmet içinde yaşamaya çalışan, yemeğini yalnız yiyemeyen, tuvaletine gidemeyen, ağrısından sabahlara kadar inleyen annenin babanın yanında deden ninen, büyük deden büyük ninen ve onun önündekiler de o sefaleti halleriyle yanında olacaktı, böyle bir hayatı düşünsene! Kendine ait bir an’ın bile olamazdı. Çok şükür ki ölüm var.

Çetin KILIÇ

Kaynak ;RNK

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: